Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Zarząd Transportu Miejskiego: Zmiany w komunikacji tramwajowej od 1 kwietnia 2022

22.03.2022

rondo rataje - widok na dworzec autobusowyZ powodzeniem przeprowadzono prace wykończeniowe nawierzchni ulicy Krzywoustego (od mostu Królowej Jadwigi do ronda Rataje). Dzięki temu na trasie tramwajowej do ronda Rataje będzie można zwiększyć liczbę linii – od 1 kwietnia przez rondo do Franowa pojedzie oczekiwany przez pasażerów tramwaj nr 18. Tego dnia zostaną wprowadzone także inne zmiany w sieci tramwajowej, wynikające ze zmian w rejonie ronda Rataje – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

– Kończymy kolejną, ważną inwestycję w naszym mieście. Kierowcy mogą już korzystać z wszystkich pasów na drogach dojazdowych oraz na samym rondzie. Priorytetem jest jednak komunikacja publiczna, dlatego całe przebudowane torowisko tramwajowe udostępniliśmy już w grudniu. Stopniowo oddajemy do użytku również wygodne chodniki i drogi rowerowe. Nie zabraknie oczywiście także nowych nasadzeń zieleni – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Obecnie od węzła AWF do ronda Rataje z powodów technologicznych i bezpieczeństwa można uruchomić wyłącznie dwie linie tramwajowe. Dzięki zakończonym w weekend pracom wykończeniowym nawierzchni jezdni, będzie można przygotować ten odcinek na większą liczbę linii oraz udostępnić przystanki w ciągu ulicy Krzywoustego. Już w przyszłym tygodniu (1 kwietnia br.) do kursujących tą trasą „szóstki” i „dwunastki” będzie mogła dołączyć oczekiwana przez pasażerów „osiemnastka”. Tramwaj będzie kursował do pętli na Franowie – podaje ZTM.

W piątek, 1 kwietnia br., mieszkańcy Rataj i Starołęki zyskają także linię 4, która wróci na trasę z pętli Połabska przez Winogrady, centrum, Śródkę i rondo Rataje do pętli Starołęka PKM.

– „Czwórka” będzie (obok linii 12 i 17) trzecią linią na pętli Starołęka PKM, a linia 9 zostanie skrócona do pętli Starołęka Mała. Powrót linii nr 4 sprawi także, że obecnie dojeżdżająca na Połabską „dziesiątka” będzie przekierowana na docelową trasę na Naramowice. Od 1 kwietnia br. przystankiem końcowym dla tramwaju linii 10 kursującego z Dębca będzie przystanek Lechicka/Naramowicka, a po otwarciu całego I odcinka trasy na Naramowice – przystanek Błażeja. Trzeba pamiętać, że to wciąż plac budowy, dlatego obecnie, ze względów technologicznych oraz bezpieczeństwa można tam uruchomić tylko jedną linię. Z powyższych względów od 1 kwietnia br. będzie tam kursował tramwaj nr 10, natomiast obsługująca to połączenie „trójka” zostanie zawieszona – informuje ZTM.

Organizator transportu publicznego wyjaśnia także, że na poznańskie torowiska powróci linia 2. „Dwójka” ponownie umożliwi dojazd z Ogrodów do Dębca PKM, ale z uwagi na prowadzoną modernizację centrum Poznania będzie kursować zmienioną trasą przez Głogowską, Hetmańską i 28 Czerwca 1956 r. Wraz ze wznowieniem kursowania linii nr 2 zawieszona zostanie linia nr 39.

Od 1 kwietnia do pętli Unii Lubelskiej znów będzie kursował tramwaj linii nr 11. Jego trasa zostanie wydłużona (w porównaniu do dzisiejszego przebiegu do Dębca PKM), a jednocześnie skrócona zostanie trasa „trzynastki”: Tramwaje linii 13 od 1 kwietnia br. będą kursować z Junikowa do centrum z końcówką na placu Wielkopolskim.

Nie zmienią się trasy tramwajów kursujących na liniach nr 1, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 16 i 17.

Szczegółowy opis obowiązujących od 1 kwietnia 2022 roku tras linii tramwajowych dostępny jest na stronie internetowej ZTM w Poznaniu

Warto przeczytać: Przebudowa ronda Rataje dobiega końca

Zdjęcie: UMP


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...