Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

ZTM: W autobusach trwa montaż terminali do płatności kartą zbliżeniową

03.04.2023

W tramwajach oraz w części autobusów MPK Poznań zostały już zamontowane terminale, które umożliwiają zakup jednorazowych biletów czasowych lub 24-godzinnych przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Początkowo planowano, że proces uruchomienia systemu zakończy się w I kwartale 2023 r., jednak – jak wyjaśnia ZTM w Poznaniu – zaburzenia na rynku dostaw komponentów elektronicznych m. in. w wyniku wojny na Ukrainie spowodowały tymczasową niedostępność pewnych elementów do terminali EMV, które są niezbędne do funkcjonowania systemu.

Jak informuje ZTM w Poznaniu, prawie 200 terminali od kilkunastu tygodni działa już w autobusach przewoźników podmiejskich, właśnie zakończono montaż w tramwajach MPK w Poznaniu, a sukcesywnie trwa instalacja w autobusach MPK w Poznaniu. Na przełomie kwietnia i maja planowane jest zakończenie montażu urządzeń w pozostałych autobusach, co będzie jednoznaczne z zakończeniem procesu uruchamiania systemu płatności kartą zbliżeniową w pojazdach obsługujących linie organizowane przez ZTM w Poznaniu.

Pojazdy, w których system już działa, są oznaczone specjalnymi naklejkami.

Jak działa system? Informacje ZTM w Poznaniu

Zakup biletu. Po wejściu do autobusu lub tramwaju, na ekranie terminala, wystarczy wybrać bilet, a następnie przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący technologię HCE lub NFC. Akceptacja transakcji trwa tylko pół sekundy.

Kontrola biletowa. Jeśli transakcja została wykonana kartą zbliżeniową to właśnie ta karta powinna zostać przyłożona do czytnika kontrolera. Jeśli podróżny będzie płacił za bilet smartfonem z podpiętą kartą, wówczas do czytnika kontrolera trzeba zbliżyć telefon, pamiętając żeby mieć włączony NFC.  Ważność biletu można sprawdzić w terminalu w autobusie lub tramwaju, którym podróżujemy.

Bezpieczeństwo. Pasażerowie korzystający z urządzeń działających w ramach OPS (Open Payment System) mają gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa transakcji – informuje ZTM w Poznaniu. Dostawca usługi systematycznie przechodzi audyty potwierdzające spełnienie rygorystycznych wytycznych międzynarodowych organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Mennica Polska posiada ponadto specjalistyczny certyfikat PCI DSS. Potwierdza on, że wszystkie informacje powiązane z kartą płatniczą klienta, w tym dane osobowe oraz numery PIN są szyfrowane, przesyłane i przechowywane z zachowaniem rygorystycznych procedur.

Więcej informacji – na stronie internetowej ZTM w Poznaniu


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...