Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo: Trzymaj się!

22.12.2022

Podróżując autobusem lub tramwajem warto trzymać się poręczy bądź uchwytów – w ten sposób można uniknąć bolesnych urazów na przykład podczas gwałtownego hamowania. W pojazdach MPK Poznań pojawiły się piktogramy przypominające o tej zasadzie.

Kierowcy i motorniczowie podczas szkoleń są wyczulani, aby płynnie ruszali z przystanków i równie płynnie się zatrzymywali. Każdego dnia, wyjeżdżając na ulice, starają się przewidzieć zachowania innych uczestników ruchu drogowego, ale… wszystkiego przewidzieć się nie da. Bywa, że chcąc uniknąć zderzenia, muszą gwałtownie hamować.  W takich sytuacjach trzymanie się poręczy zapewnia pasażerom więcej bezpieczeństwa.

Dlatego MPK Poznań stale przypomina „Zadbaj o woje bezpieczeństwo: Trzymaj się! Konsekwencje upadku mogą być poważne”. Teraz o tej zasadzie będą przypominać również piktogramy umieszczone wewnątrz pojazdów, przygotowane przez Zarząd Transportu Miejskiego.

– Pamiętajmy, że nagłe hamowanie zdarza się… nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, kierowca, ani pasażer. Dlatego apelujemy do pasażerów, żeby nie ryzykować i dla własnego bezpieczeństwa zawsze się trzymać. Może to nas uchronić przed utratą równowagi, co może skutkować poważnymi obrażeniami. Przy nagłym hamowaniu możemy wpaść na innego pasażera i niechcący zrobić mu krzywdę – przypomina ZTM w Poznaniu.

Warto również mieć na uwadze, że zgodnie z przepisami porządkowymi obowiązującymi na liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu, „podczas wsiadania, przebywania w pojeździe, wysiadania, wchodzenia, przebywania na przystanku i wychodzenia pasażer jest zobowiązany do stosowania się do napisów i piktogramów o charakterze porządkowym”, a „podczas ruchu pojazdu pasażer zajmujący miejsce stojące jest obowiązany do trzymania się poręczy lub uchwytu do tego przeznaczonego”.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...