Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Tramwaje przejechały już całą trasą na Naramowice

14.03.2022

trasa na naramowice - widok z kabiny motorniczegoW piątek, 11 marca – na razie w ramach testów – tramwaje pierwszy raz dojechały do ul. Błażeja na Naramowicach. Najpóźniej do końca maja cała trasa będzie dostępna dla pasażerów – informuje Miasto Poznań. Próbne przejazdy prowadzone były na odcinku między ulicami Włodarską a Błażeja, gdzie gotowe jest już nowe torowisko z siecią trakcyjną.

– Tramwaj na Naramowice to jedna z najważniejszych i największych inwestycji w naszym mieście. Nie minęły dwa lata od rozpoczęcia zasadniczych robót budowlanych, a postępy są tak zaawansowane, że możemy przetestować już teraz całą trasę  – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Komunikacja publiczna jest dla nas priorytetem, dlatego tak bardzo zależało nam na wcześniejszym uruchomieniu tramwaju, najpierw częściowo do ul. Włodarskiej, a później ul. Lechickiej. Już wkrótce pasażerowie dojadą do ul. Błażeja czyli końcowego przystanku.

– Mimo że obecnie główne wysiłki skierowane są na pomoc Ukrainie i uciekającym przed wojną jej mieszkańcom, to jednak trwające w Poznaniu inwestycje przebiegają zgodnie z harmonogramem. Testy i dobre funkcjonowanie powstającej na Naramowicach trasy są bardzo ważne, ponieważ właśnie do korzystania w codziennych podróżach z tramwajów chcemy zachęcić okolicznych mieszkańców. Po uruchomieniu całej trasy będzie to najszybszy sposób by dostać się do centrum miasta – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W piątkowych testach brały udział tramwaje dwukierunkowe z floty poznańskiego MPK, które docelowo będą obsługiwać trasę do przystanku końcowego przy ul. Błażeja. Podczas prób tramwaje przejeżdżały torowiskiem od ul. Włodarskiej i sprawdzały także drugi tor odcinka między ul. Włodarską a Lechicką, gdzie aktualnie kursy z pasażerami odbywają się jednotorowo. Ponownie przejechały także wiaduktem nad ul. Lechicką, który w styczniu został już sprawdzony podczas prób obciążeniowych. Od tego czasu trwały także testy zasilania oraz prace finalizujące przejezdność trasy.

Dzięki wysiłkowi wielu osób tramwaje pojadą do ul. Błażeja przed zakończeniem wszystkich robót drogowych, bo zależy nam na jak najszybszym oddaniu trasy mieszkańcom. Po testach technicznych prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe wokół torowiska, a kolejny krok to procedura odbiorowa ukończonego odcinka. Wkrótce będzie można również przystąpić do formalności związanych z pozwoleniem na użytkowanie. Uruchomienie regularnych kursów z pasażerami na całej trasie nastąpi najpóźniej do końca maja, a do jesieni prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe w zakresie układu drogowego – zapowiada Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Źródło: Urząd Miasta Poznania


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...