Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Tramwaje pojadą ul. Towarową, zmiany przy placu Cyryla Ratajskiego

28.03.2023

Zgodnie z zapowiedziami na początku kwietnia tramwaje wrócą na trasę od ronda Kaponiera, przez ul. Św. Marcin i Towarową, do ul. Matyi. Równolegle rozpocznie się łączenie nowego torowiska na pl. Cyryla Ratajskiego. Zarówno tam, jak i na ul. Św. Marcin wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.

– Jesteśmy na ostatniej prostej inwestycji komunikacyjnych. Otwarcie 1 kwietnia ul. Towarowej i mostu Uniwersyteckiego to początek przywracania ruchu tramwajowego w centrum. Dzięki tej trasie będzie można szybciej przejechać z Jeżyc na Wildę – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – W najbliższych miesiącach będą oddawane kolejne przebudowywane trasy, które znacząco poprawią komunikację w centrum – przejazd przez ul. Fredry i Mielżyńskiego oraz Święty  Marcin do Al. Marcinkowskiego.

Dzięki otwarciu trasy przez ulicę Święty Marcin i Towarową, tramwajami linii 2 będzie można dojechać bliżej centrum – zwłaszcza w rejon CK Zamek i al. Niepodległości. Będą się one zatrzymywać na przebudowywanym przystanku przy ul. Towarowej, który zostanie uzupełniony o małą architekturę, w tym wiaty przystankowe, ławki, kosze na śmieci i biletomat.

Od 1 kwietnia (sobota) „dwójka” z ulicy Zwierzynieckiej pojedzie dotychczasową trasą przez Kaponierę, a potem przez Św. Marcin, Towarową i Matyi do przystanku Wierzbięcice, a następnie przez ulice Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. na Dębiec.

Pod koniec tygodnia przeprowadzone zostaną jeszcze przejazdy techniczne, które ostatecznie potwierdzą, że można wznowić ruch pasażerski.

– Otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie trasy przez most Uniwersytecki i Towarową, co potwierdza jej gotowość do wprowadzenia ruchu tramwajowego. Pozostały odcinek torowiska na ul. Św. Marcin zostanie udostępniony do połowy roku. Równolegle na początku kwietnia rozpoczniemy prace polegające na łączeniu nowo ułożonego torowiska na pl. Cyryla Ratajskiego z obecnym na ul. 23 Lutego – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na pl. Cyryla Ratajskiego wymienione zostało torowisko tramwajowe, sieć trakcyjna, odnawiane są także platformy przystankowe. To część remontu trasy w ul. Fredry i Mielżyńskiego, na którą tramwaje wrócą do połowy roku.

Nowe torowisko na pl. Ratajskiego zostanie połączone z dotychczasowym w ul. 23 Lutego. Z tego względu konieczne są zmiany w organizacji ruchu, które obowiązywać będą od 1 kwietnia. Wyjazd z pl. Ratajskiego w ul. 23 Lutego będzie niemożliwy. Kierowcy będą mogli dojechać przez ul. Młyńską i Nowowiejskiego. Odcinek ul. 23 Lutego między pl. Ratajskiego a ul. Nowowiejskiego będzie dwukierunkowy, bez przejazdu do placu.

Ze względu na roboty w torowisku, konieczne jest skrócenie trasy linii wahadłowej nr 98 do placu Wielkopolskiego. Zbliżające się prace są kolejnym ważnym krokiem do otwarcia przejazdu tramwajów przez centrum (pomiędzy Garbarami a mostem Teatralnym).

Planowane zmiany:

Linia nr 2 – trasa od 1 kwietnia br.:

OGRODY – Dąbrowskiego – Rynek Jeżycki – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Św. Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC

Linia nr 98 – trasa od 1 kwietnia br.:

ZAWADY – Podwale – Rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – PLAC WIELKOPOLSKI

Ze względu na powrót tramwaju na ul. Towarową, 31 marca (piątek) zmieni się organizacja ruchu na ul. Święty Marcin i al. Niepodległości. Obecnie na odcinku ul. Św. Marcin – między mostem Uniwersyteckim a al. Niepodległości – ruch pojazdów odbywa się częściowo po torowisku. Od 31 marca kierowcy będą mogli poruszać się północną i południową jezdnią ul. Święty Marcin (po jednym pasie). Tego samego dnia rozdzielony zostanie ruch pojazdów na al. Niepodległości na odcinku od ul. Św. Marcin do ul. Taylora, tzn. na nitkę zachodnią i wschodnią. Oznacza to, że kierowcy będą mogli wjechać na nowo wybudowaną jezdnię.

Na pozostałym odcinku ul. Święty Marcin, zmieniającym się w ramach tego zakresu Programu Centrum, torowisko także zostało już ułożone. Zastosowana została technologia poprawiająca bezpieczeństwo i ograniczająca hałas. Dobiegają końca prace związane z siecią trakcyjną. Zmieniają się również przystanki tramwajowe i  dodatkowo powstaje zupełnie nowy przy Zamku – dla tramwajów jadących w kierunku ronda Kaponiera.

Gruntownie przebudowany został łuk torów, który służy do skrętu z ul. Św. Marcin od strony ronda Kaponiera w ul. Towarową. Nowością jest prawoskręt dla tramwajów, które pojadą z ul. Towarowej w Św. Marcin. Po zakończeniu prac w centrum będzie on ważnym elementem sieci komunikacyjnej. Pozwoli na odciążenie Kaponiery, a w przyszłości może być częścią przedłużonej trasy tramwajowej przez Wolne Tory.

Na ul. Święty Marcin między Gwarną a mostem Uniwersyteckim postępują też pozostałe prace, m.in. brukarskie i drogowe.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...