Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Testy nowej odzieży służbowej dla kierowców i motorniczych MPK Poznań

06.10.2022

Mają być przede wszystkim wygodne i praktyczne, a jednocześnie wyglądać schludnie. MPK Poznań rozpoczyna testy nowych wzorów mundurów dla kierowców i motorniczych. Zebrane opinie pozwolą na stworzenie zaktualizowanego kompletu odzieży służbowej, a w dalszej kolejności – zamówienie nowych strojów.

Prowadzący pojazdy, zarówno kierowcy, jak i motorniczowie MPK Poznań, mają obowiązek wykonywać pracę w odzieży służbowej, którą zapewnia pracodawca. Z uwagi na to, że obecna umowa z dostawcą „mundurów” zbliża się ku końcowi i konieczne będzie wybranie nowego wykonawcy, zapadła decyzja, aby jednocześnie z nowym zamówieniem nastąpiła zmiana wzorów odzieży służbowej. Tego zresztą oczekiwali kierowcy i motorniczowie.

Aby poznać preferencje załogi, m.in. wśród kierowców i motorniczych przeprowadzona została ankieta. Zapytano w niej jakich zmian oczekują, w jakiej odzieży służbowej chcieliby pracować. Zdania były podzielone, jednak większość prowadzących pojazdy opowiedziała się za likwidacją krawata i wprowadzeniem możliwości używania (w sezonie letnim) krótkich spodni. Duża część pracowników jako najbardziej praktyczne wskazywała spodnie bojówki, softshell zamiast bluz polarowych, zapinane kołnierzyki koszul, postulowano również przywrócenie  pulowerów.

– Odzież służbowa to jeden z elementów kształtowania wizerunku Spółki. Kierowcy i motorniczowie, którzy na co dzień mają bezpośredni kontakt z klientem, czyli pasażerem są wizytówką firmy. Chcemy, aby czuli się komfortowo  i wyglądali elegancko – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. Zwraca uwagę, że testowane umundurowanie będzie w kolorze niebieskim i granatowym: – To powrót do dawnych barw, w które ubierani byli pracownicy komunikacji miejskiej w Poznaniu oraz wpisanie się w ogólnopolski trend kolorystyczny w branży – wyjaśnia.

Zanim w poznańskim MPK nastała era zielonego umundurowania (w połowie lat 90. XX wieku) kierowcy i motorniczowie nosili granatowe stroje, a jeszcze wcześniej obowiązywał kolor szary.  Wykorzystywane teraz mundury zostały zaprojektowane w 2011 roku – pracownicy oczekują dostosowania rodzaju użytych materiałów i kroju do obecnych możliwości.

Pojedyncze egzemplarze nowych strojów zostały już uszyte, teraz będą testowane, aby w praktyce zweryfikować ich użyteczność. Prowadzący pojazdy będą sprawdzali jak stroje sprawdzają się w codziennym użytkowaniu: czy są wygodne, wytrzymałe, czy nie ulegają zniekształceniom bądź wybarwieniom podczas prania i prasowania. Zebrane opinie pozwolą później na przeprowadzenie przetargu na zakup odzieży służbowej dla pracowników MPK Poznań. Natomiast sam proces wymiany odzieży służbowej może trwać co najmniej trzy lata (bo na taki okres wydawane jest obecne umundurowanie). W praktyce będzie więc można zaobserwować pracowników MPK Poznań wykonujących pracę w odzieży w kolorach szarości i zieleni w połączeniu z nowymi elementami odzieży w kolorze niebieskim.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...