Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Specjalna PEKA na 25-lecie Pestki

31.01.2022

wizualizacja-karta-peka-25-lat-pst-130 stycznia minęło ćwierć wieku od uruchomienia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Z tej okazji przygotowano niespodziankę dla miłośników PST i komunikacji miejskiej – okolicznościową kartę PEKA na okaziciela. Będzie ją można kupić od 1 lutego.

– 25 lat Poznańskiego Szybkiego Tramwaju to wyjątkowa rocznica dla pasażerów komunikacji publicznej, ale także ważne wydarzenie w historii naszego miasta. Trasa PST na stałe wpisała się w krajobraz północnej części Poznania. Jest też symbolem poznańskiej zaradności i innowacyjności. Każdego dnia korzysta z niej kilkadziesiąt tysięcy pasażerów – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy specjalną, okolicznościową PEKĘ na okaziciela. Mamy nadzieję, że nowe karty na okaziciela będą atrakcyjną pamiątką rocznicy 25-lecia zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów.

30 stycznia 1997 roku na trasę PST wyjechał pierwszy tramwaj. Przez dwa ostatnie dni stycznia, odbywały się specjalne przejazdy dla mieszkańców. Zainteresowanie było ogromne, bo każdy chciał osobiście przetestować najnowocześniejszą wówczas trasę szybkiej komunikacji miejskiej w Polsce. Regularne kursy tramwajów na nowej trasie Pestki rozpoczęto 1 lutego 1997 r. Do dyspozycji pasażerów były trzy linie dzienne: nr 14 oraz 12 i 15 oraz tramwaj nocny. Więcej o PST, w tym historię jej powstawania oraz ciekawostki z nią związane można znaleźć w artykule o 25-leciu tej trasy.

– Wzór umieszczony na jubileuszowej karcie przedstawia całościowy plan trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, od Dworca Zachodniego do os. Sobieskiego, z charakterystyczną dla każdego przystanku PST kolorystyką – mówi Cezary Tyliński, kierownik Studia Kreatywnego Urzędu Miasta Poznania.

Karta PEKA na okaziciela – informacje praktyczne

  • Kartę PEKA na okaziciela można kupować w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz w siedzibach Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (link) i Wydawnictwa Miejskiego Posnania (link). Kosztuje 27 zł, z czego 15 zł klient może wykorzystać na przejazdy z tPortmonetki, a 12 zł stanowi zwrotna kaucja.
  • Podróżując z kartą PEKA na okaziciela można wyłącznie korzystać z tPortmonetki. Opłacając przejazdy należy za każdym razem przy wejściu i wyjściu z pojazdu przyłożyć kartę do czytnika.

Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...