Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Przegubowy eCitaro G na testach w Poznaniu. Mercedes będzie kursował na liniach 163, 182 i 193

25.04.2023

Przegubowy i elektryczny Mercedes-Benz eCitaro G wozi pasażerów w Poznaniu! Autobus jest testowany przez MPK Poznań (zyskał numer boczny 1300). W najbliższych dniach będzie kierowany na linie 163, 182 i 193.

MPK Poznań jest otwarte na nowe technologie, dlatego na bieżąco śledzi nowinki z branży, także na rynku elektromobilności. Spółka właśnie zaczyna testy eCitaro G – przegubowego autobusu miejskiego z napędem elektrycznym.

Ten autobus może zabrać na pokład 117 osób, w tym 46 na miejscach siedzących. To pojazd pełnobateryjny, ładowany jedynie poprzez wtyczkę plug-in (nie jest wyposażony w pantograf). Producent informuje, że dzięki zastosowaniu baterii o dużej pojemności zasięg autobusu jest porównywalny z zasięgiem autobusu konwencjonalnego.

Pojazd wyposażony jest w asystenta skrętu oraz aktywnego asystenta hamowania. Zastosowane rozwiązania ograniczają ryzyko kolizji: system ostrzega przed niebezpieczeństwem zderzenia, a w przypadku poważnego zagrożenia automatycznie inicjuje hamowanie. Autobus jest również wyposażony w aktywne zawieszenie, które kompensuje dużą masę pojazdu, co poprawia bezpieczeństwo i komfort prowadzenia.

eCitaro G debiutował na poznańskich liniach w poniedziałek, 24 kwietnia. W ramach prowadzonych testów będzie woził pasażerów do 8 maja br. na liniach 163, 182 i 193. Dzięki tym przejazdom Spółka dowie się,  jak elektryczny Mercedes sprawdza się w tutejszych warunkach eksploatacyjnych.

Pojazd został przekazany na testy przez spółkę EvoBus Polska.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...