Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Przebudowa torowiska na ul. Głogowskiej (od Hetmańskiej do Ściegiennego)

19.06.2023

W sobotę (24 czerwca br.) rozpocznie się przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej na odcinku pomiędzy ulicami Hetmańską a Ściegiennego. Wprowadzone zostaną zmiany w transporcie publicznym, z utrudnieniami powinni liczyć się również kierowcy.

O planach remontowych na tegoroczne wakacje informował Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, będący inwestorem prac. Wkrótce rozpocznie się pierwsza z zaplanowanych realizacji: siłami MPK Poznań oraz wybranego w drodze przetargu wykonawcy przebudowane zostanie torowisko na fragmencie ulicy Głogowskiej (od Hetmańskiej do Ściegiennego).

Torowisko na tym odcinku nie było gruntownie remontowane od ponad 20 lat – odbywały się na nim jedynie bieżące prace pozwalające utrzymać ruch tramwajowy. Z uwagi na stan infrastruktury konieczna  jest wymiana nawierzchni tramwajowej oraz drogowej w torowisku.

W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie rozbiórka kostki betonowej w torowisku i nawierzchni torowej, a następnie prace obejmą kompleksowy montaż toru. W torowisku odtworzona zostanie nawierzchnia betonowa. Na przystankach Krauthofera (w obu kierunkach) oraz Sielska (w stronę centrum) zamontowane zostaną krawędzie peronowe przewidziane do ruchu zarówno tramwajów, jak i autobusów. Równolegle wykonywane będą prace w zakresie m.in. wymiany napędów zwrotnic najazdowych wraz z układem sterowania i ogrzewania zwrotnic.

Prowadzone prace spowodują zmiany w organizacji transportu publicznego i ruchu kołowego. Podczas pierwszego etapu niemożliwy będzie przejazd przez Głogowską ulicami Krauthofera i Palacza, nastąpi również zwężenie jezdni ulicy Głogowskiej (na odcinku od tego skrzyżowania do ulicy Hetmańskiej). Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do oznakowania.

Zamknięty dla ruchu tramwajowego zostanie odcinek ulicy Głogowskiej od skrzyżowania z Hetmańską do Górczyna. Jak informuje ZTM, w związku z tym tramwaje linii nr 8 i 14 pojadą zmienionymi trasami („ósemka” z węzła Most Dworcowy pojedzie przez most Królowej Jadwigi i ulice Zamenhofa i Hetmańską do Unii Lubelskiej, a „czternastka” z trasy PST pojedzie „górą” przez most Teatralny, rondo Kaponiera, most Dworcowy i Głogowską do przystanku Głogowska/Hetmańska, a następnie ulicami Hetmańską i 28 Czerwca 1956 r. skieruje się na Dębiec). Linia nr 5 zostanie zawieszona, natomiast linia 11 – obsługująca także ul. Głogowską – pozostanie na swojej trasie.

W celu zapewnienia obsługi komunikacyjnej na wyłączonym z ruchu odcinku ul. Głogowskiej, a także dla zachowania możliwości bezpośredniego dojazdu z Górczyna do centrum zostanie uruchomiona linia „za tramwaj” T5 na trasie Górczyn PKM – rondo Kaponiera (w pierwszym etapie prac będzie możliwy ruch na ulicy Głogowskiej, dlatego autobus T5 będzie kursował z Górczyna do centrum przez Głogowską i Roosevelta; w momencie rozpoczęcia drugiego etapu prac, podczas którego nie będzie możliwości przejazdu autobusu ulicą Głogowską linia T5 zostanie poprowadzona z Górczyna ulicami: Zgoda, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską i następnie Głogowską oraz Roosevelta do Kaponiery – o terminie rozpoczęcia drugiego etapu prac będziemy informować w odrębnym komunikacie).

Ponadto, w celu zmniejszenia niedogodności wynikających z braku możliwości dojazdu do Górczyna tramwajem, zmienioną trasą będą kursować autobusy linii nr 179.

Jednocześnie, jak informuje ZTM w Poznaniu, od 24 czerwca br. wydłużona do Junikowa zostanie linia tramwajowa nr 15, a także uruchomiona będzie dodatkowa linia nr 99, na której tramwaje będą kursować z pętli Piątkowska przez Winiary, Bonin i Sołacz do placu Wielkopolskiego. Równocześnie zostaną zawieszone dodatkowe kursy na linii tramwajowej nr 11 realizowane aktualnie poza szczytami komunikacyjnymi oraz w weekendy. Prace na ulicy Głogowskiej wpłyną także na zmiany na liniach nocnych nr 213, 223 i 215.

Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi organizacji transportu publicznego od 24 czerwca br. można zapoznać się na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu oraz zakładce Komunikaty.


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na przejażdżki liniami turystycznymi i Maltanką

01.09.2023
Zbliża się weekend, wiec zapraszamy na linie turystyczne! W sobotę i niedzielę (2 i 3 września br.) historyczne pojazdy – tramwaje i autobusy – ponownie zabiorą pasażerów na przejażdżki po mieście....

Dni Pary na Maltance: Parowóz Borsig Bn2t znów wyjedzie na tory. Kursować będą rów...

25.08.2023
Parowóz wyjeżdża ze stacji Maltanka
Przed nami kolejne Dni Pary na Maltance. W najbliższy weekend, 26 i 27 sierpnia na trasę kolejki ponownie wyjedzie Borsig Bn2t z 1925 roku. Będzie on wyruszał o pełnych godzinach ze stacji początko...

Zakończenie prac remontowych w ciągu ulicy Głogowskiej

25.08.2023
Prace wykończeniowe przed skrzyżowaniem Głogowska/Hetmańska
W poniedziałek, 4 września tramwaje wrócą na pętlę Górczyn. W pierwszy weekend września zakończy się bowiem przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej. Przeprowadzono kompleksowy remont torów na pon...