Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Prace na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju: Zakończyły się roboty mostowe

17.11.2022

Prace na remontowanym torowisku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju są coraz bardziej zaawansowane. Na estakadzie Bogdanki i wiadukcie nad ulicą Poznańską zakończone zostały roboty mostowe. Obecnie trwa układanie szyn na torze prowadzącym w kierunku centrum.

– Prace prowadzone na trasie PST idą zgodnie z harmonogramem i codziennie widać ich postęp. Zdajemy sobie sprawę, jak jest ona ważna dla mieszkańców północnej części miasta, dlatego najpóźniej w styczniu przywrócony zostanie ruch dla pasażerów między Teatralką a ul. Słowiańską. Reszta trasy w stronę os. Sobieskiego gotowa będzie na przełomie maja i czerwca przyszłego roku – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Po 25 latach intensywnej eksploatacji trasa PST doczekała się gruntownego remontu torowiska. Prace – z uwagi na dofinansowanie – podzielono na dwa odcinki: prace od ul. Roosevelta do przystanku Słowiańska realizuje na zlecenie MPK Poznań firma PORR SA, natomiast od Słowiańskiej do Szymanowskiego (remont tego odcinka uzyskał wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład) konsorcjum NDI Energy sp. z o. o. oraz NDI SA, które przedstawiło najkorzystniejszą ofertę w przetargu przeprowadzonym przez ZTM w Poznaniu. Wykonawcy, mając świadomość jak istotna dla systemu poznańskiej komunikacji miejskiej  jest trasa PST, czynią starania, aby jak najszybciej zrealizować prace.

Estakada Bogdanki oraz wiadukt nad ul. Poznańską zyskały już nową izolację. Na odcinku między Roosevelta a przystankiem Słowiańska w znacznej części przeprowadzono już roboty torowe – w kierunku Piątkowa wyraźnie widoczne jest już nowe torowisko, trwa jego układanie w kierunku centrum. Wyremontowany zostanie też rozjazd znajdujący się przy ul. Roosevelta.

Najpóźniej w styczniu 2023 roku prace na tym fragmencie PST zostaną zakończone i będzie można uruchomić połączenia tramwajowe pomiędzy centrum a Słowiańską.

Coraz bardziej zaawansowane są także prace na prawie 4-kilometrowym odcinku “pestki” od przystanku Słowiańska do Szymanowskiego. Wykonawca – konsorcjum firm NDI Energy sp. z o. o. i NDI SA. – kompleksowo modernizuje tam torowisko i wymienia  krawędzie peronów na przystankach: Słowiańska, Al. Solidarności, Lechicka/Poznań Plaza, Kurpińskiego i Szymanowskiego.

W rejonie przystanku Słowiańska zabudowano ścianki oporowe na dwóch peronach. Trwa również układanie nawierzchni torowej. Przed każdym przystankiem na długości ok. 40 metrów zamiast podsypkowej podbudowy torowiska szyny zostaną zamontowane na prefabrykowanych płytach . Umożliwi to  w przyszłości – w sytuacjach nadzwyczajnych lub awaryjnych – montaż rozjazdu nakładkowego. Dzięki nakładce będzie można uruchomić komunikację z centrum do przystanku Słowiańska w momencie kiedy wciąż będą się toczyły prace na części trasy PST do Szymanowskiego. .

Na kolejnych odcinkach trwają prace związane z układaniem tłucznia, na którym będą montowane podkłady i torowisko.

Po zakończeniu robót na PST znów będzie można podróżować bezpiecznie z prędkością nawet 70 kilometrów na godzinę. Zakończenie całości prac planowane jest na przełom maja i czerwca przyszłego roku.


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na przejażdżki liniami turystycznymi i Maltanką

01.09.2023
Zbliża się weekend, wiec zapraszamy na linie turystyczne! W sobotę i niedzielę (2 i 3 września br.) historyczne pojazdy – tramwaje i autobusy – ponownie zabiorą pasażerów na przejażdżki po mieście....

Dni Pary na Maltance: Parowóz Borsig Bn2t znów wyjedzie na tory. Kursować będą rów...

25.08.2023
Parowóz wyjeżdża ze stacji Maltanka
Przed nami kolejne Dni Pary na Maltance. W najbliższy weekend, 26 i 27 sierpnia na trasę kolejki ponownie wyjedzie Borsig Bn2t z 1925 roku. Będzie on wyruszał o pełnych godzinach ze stacji początko...

Zakończenie prac remontowych w ciągu ulicy Głogowskiej

25.08.2023
Prace wykończeniowe przed skrzyżowaniem Głogowska/Hetmańska
W poniedziałek, 4 września tramwaje wrócą na pętlę Górczyn. W pierwszy weekend września zakończy się bowiem przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej. Przeprowadzono kompleksowy remont torów na pon...