Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Poznańskie Inwestycje Miejskie: Okolica placu Wolności i Okrąglaka zmieni się na lepsze

04.07.2022

ulica mielzynskiego z lotu ptaka fot. pimOkolica placu Wolności i Okrąglaka zmieni się na lepsze. Przebudowane zostanie torowisko tramwajowe, jezdnia, chodniki i infrastruktura podziemna. Pojawi się wiele nowych drzew i zieleni niskiej, oświetlenie i elementy małej architektury. Umowa z wykonawcą została podpisana, prace mogą zacząć się we wrześniu – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Podpisaliśmy umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą prac i zakładamy, że rozpoczęcie robót nastąpi we wrześniu. Aktualnie wykonawca skupia się na niezbędnych przygotowaniach, obejmujących m.in. wszelkie uzgodnienia, opracowanie projektów wykonawczych i czasowej organizacji ruchu. Zakres prac jest bardzo szeroki, dlatego chcemy jak najlepiej przygotować się do tej inwestycji – mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Miasto zdecydowało się skorzystać z prawa opcji sformułowanego w postępowaniu przetargowym, co oznacza, że wyłoniony wykonawca robót zajmie się także kolejnym zakresem Programu Centrum, obejmującym m.in. ulicę Gwarną i węzeł przy Okrąglaku. Przebudowane zostanie torowisko z jezdnią i chodnikami na południowej nitce placu Wolności, cała ulica 27 Grudnia, Ratajczaka do ul. Św. Marcin, Kantaka i Gwarna. Ponadto w zakres zadania wchodzi przebudowa trasy tramwajowej w ulicach Fredry i Mielżyńskiego, które wymagają remontu. Na Mielżyńskiego konieczna jest też wymiana istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ze względu na jej stan techniczny.

Inwestycja jest ważną częścią prowadzonych w śródmieściu procesów rewitalizacyjnych i kontynuacją Programu Centrum. Celem jest przywrócenie centrum miasta tradycyjnych dla takich przestrzeni funkcji i stworzenie przyjaznego miejsca dla przechodniów i mieszkańców. Ważne jest też wprowadzenie w zurbanizowaną tkankę miejską możliwie dużo zieleni, ograniczenie ruchu tranzytowego na rzecz rowerowego i transportu publicznego. Jako pierwszy w ramach Programu Centrum zmienił się fragment ul. Św. Marcin między Gwarną a Ratajczaka, a obecnie trwa przebudowa dwóch kolejnych odcinków tej ulicy wraz z fragmentem Al. Marcinkowskiego.

W ramach zaplanowanych do realizacji prac torowisko wzdłuż placu Wolności zostanie przesunięte na północ w stosunku do obecnie istniejącego, a dotychczasowy przystanek tramwajowy przy Arkadii będzie przeniesiony na zachodnią stronę skrzyżowania ulic Ratajczaka i 27 Grudnia. Węzeł rozjazdowy przy Okrąglaku, czyli na skrzyżowaniu ul. 27 Grudnia, Gwarnej, Fredry i Mielżyńskiego, zostanie przebudowany tak, by możliwy był nowy skręt tramwajowy w prawo – z ul. 27 Grudnia w Mielżyńskiego. W ulicach Fredry i Mielżyńskiego oraz na pl. Cyryla Ratajskiego przebudowany zostanie układ torowy wraz z niezbędną infrastrukturą. Odnowione zostaną przystanki tramwajowe na pl. Cyryla Ratajskiego, a przystanek Most Teatralny zostanie wydłużony.

Szczegółowe informacje na ten temat – na stronie Poznańskich Inwestycji Miejskich w artykule „Przygotowania do kolejnego etapu Programu Centrum”.


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na przejażdżki liniami turystycznymi i Maltanką

01.09.2023
Zbliża się weekend, wiec zapraszamy na linie turystyczne! W sobotę i niedzielę (2 i 3 września br.) historyczne pojazdy – tramwaje i autobusy – ponownie zabiorą pasażerów na przejażdżki po mieście....

Dni Pary na Maltance: Parowóz Borsig Bn2t znów wyjedzie na tory. Kursować będą rów...

25.08.2023
Parowóz wyjeżdża ze stacji Maltanka
Przed nami kolejne Dni Pary na Maltance. W najbliższy weekend, 26 i 27 sierpnia na trasę kolejki ponownie wyjedzie Borsig Bn2t z 1925 roku. Będzie on wyruszał o pełnych godzinach ze stacji początko...

Zakończenie prac remontowych w ciągu ulicy Głogowskiej

25.08.2023
Prace wykończeniowe przed skrzyżowaniem Głogowska/Hetmańska
W poniedziałek, 4 września tramwaje wrócą na pętlę Górczyn. W pierwszy weekend września zakończy się bowiem przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej. Przeprowadzono kompleksowy remont torów na pon...