Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Poznański „kanciak” w wakacje będzie kursował po Krakowie

12.04.2022

tramwaj 102n tak zwany kanciakPoznański historyczny tramwaj 102N, tak zwany „kanciak”, będzie kursował w wakacje po krakowskich torach – dzisiaj oficjalnie go zaprezentowano w tym mieście. To efekt wyjątkowej współpracy krakowskiego przewoźnika i MPK w Poznaniu – spółki zdecydowały się wymienić na okres wakacyjny swoimi pojazdami.

Wagon 102N z numerem 1 (ze względu na kształty nazywany „kanciakiem”) przybył do Poznania na początku 1970 roku. W swój pierwszy kurs wyruszył z zajezdni przy ul. Głogowskiej 14 stycznia 1970 roku na linię 6. Na regularnych liniach był wykorzystywany aż do 2001 roku, a po wycofaniu z ruchu przeszedł remont generalny, podczas którego przywrócono go do stanu fabrycznego.

Od 1 grudnia 2004 roku tramwaj 102N jest pojazdem historycznym. W Poznaniu można było wybrać się nim na przejażdżkę w sezonie funkcjonowania linii turystycznych oraz zobaczyć go podczas przejazdów okolicznościowych (z jego pokładu – 8 marca br. – pasażerkom rozdawane były kwiaty). Na krakowskich torach pojawi się obok krakowskiego „kanciaka” z numerem inwentarzowym 203. Starszy o blisko miesiąc niebieski tramwaj kursował w ruchu liniowym do 1997 roku, a obecnie znajduje się w kolekcji historycznego taboru MPK S.A.

– Krakowska Linia Muzealna zostanie uruchomiona w tym roku już po raz 20. W tym roku w Krakowie podczas wakacji mieszkańcy i turyści będą mieli możliwość podróży historycznymi tramwajami z niemal każdego dużego polskiego miasta. Do kolekcji MPK S.A. w Krakowie, w której są nie tylko zabytkowe krakowskie tramwaje, ale także wagony z Wrocławia, Warszawy i Gdańska, dołączy bowiem na kilka najbliższych miesięcy wagon 102N z Poznania, natomiast do Poznania pojedzie krakowski 4N – mówi Marek Gancarczyk z MPK S.A. w Krakowie.

Więcej: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...