Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Poznański Ikarus 260.04 w najbliższy weekend będzie kursował we Wrocławiu na linii turystycznej A

13.07.2022

czerwony ikarus - fot. dawid lorencNależący do MPK Poznań zabytkowy Ikarus 260.04 wyjeżdża do Wrocławia. W najbliższy weekend (16-17 lipca 2022) będzie przewoził pasażerów tamtejszej linii turystycznej A. Natomiast w przyszłym miesiącu do Poznania przyjedzie Ikarus z kolekcji Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu.

Ikarusy pojawiły się w Poznaniu na początku lat 80. XX wieku – najpierw do ruchu liniowego wprowadzono pojazdy przegubowe, następnie także jednoczłonowe Ikarusy 260.04. Przez lata – aż do 2010 roku – tak zwane „krótkie Ikarusy” służyły pasażerom. Po wycofaniu z ruchu liniowego jeden z wozów tego typu (nr 1735, rok produkcji 1985) zaliczono do taboru historycznego MPK Poznań. W 2019 roku, podczas 6. Międzynarodowego Zlotu Ikarusów w Cottbus, uzyskał on pierwsze miejsce w kategorii najpiękniejszych autobusów zabytkowych!

Ikarus 260.04 wykorzystywany jest na poznańskich liniach turystycznych, które funkcjonują od wiosny do końca września (w soboty, niedziele i święta). Jednak w najbliższy weekend, 16 i 17 lipca, ten pojazd będzie kursował we Wrocławiu, gdzie – podobnie jak w Poznaniu, funkcjonują linie turystyczne.

Należący do MPK Poznań Ikarus 260.04 skierowany zostanie na linię turystyczną A, której trasa „łączy” Operę z Centrum Historii Zajezdnia i Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.

Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki współpracy MPK Poznań, Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych i Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu. W przyszłym miesiącu (w weekend 13-14 sierpnia br.) na poznańskich liniach turystycznych będzie – w ramach wymiany – kursował Ikarus z kolekcji Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu.

Fot. Dawid Lorenc


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...