Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Parowóz i „ryjek” w weekend na Maltance. Będzie też możliwość przejażdżki „kowbojką”, czyli wagonem z początku XX wieku

07.09.2022

Borsig Bn2t z 1925 roku to najstarszy czynny parowóz w Polsce. „Ryjek”, czyli MBxc1-41 z 1932 roku to najstarszy w Polsce, sprawny wagon z napędem spalinowym. Oba pojazdy, a także „kowbojkę”, czyli  wagon Bxhi 00300014 254-1 wyprodukowany prawdopodobnie w 1912 roku, w najbliższy weekend będzie można zobaczyć na Maltance. Zapraszamy!

Wybieracie się w weekend do Nowego Zoo albo na Termy Maltańskie? Z okolicy ronda Śródka dotrzecie tam – bez stania w korkach! – kolejką wąskotorową. Dodatkowo w najbliższy weekend kursy na Maltance będą realizowane przez dwa wyjątkowe pojazdy: parowóz Borsig Bn2t i wagon motorowy MBxc1-41 zwany „ryjkiem”. Planowane jest również skierowanie na trasę (z „ryjkiem”) wagonu nazywanego przez hobbystów „kowbojką”.

Wagon Bxhi 00300014 254-1, czyli „kowbojka”, został wyprodukowany prawdopodobnie w 1912 roku i początkowo służył jako wagon bagażowy. W toku eksploatacji został przebudowany na klasyczny wóz pasażerski z ustawionymi wzdłuż ścian bocznych ławkami i przedłużonymi pomostami wejściowymi. Przez wiele lat wagon ten pełnił służbę w Białośliwiu. Wraz z pozostałymi pojazdami z kolekcji Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych znalazł się na stanie MPK Poznań i obecnie jest najstarszym czynnym wagonem pasażerskim na Kolei Parkowej Maltanka.

Przypominamy, że w weekendy kursy na Maltance odbywają się co 30 minut w godzinach od 10.00 do 19.00: o pełnych godzinach ze stacji Maltanka będzie wyruszał parowóz, a 30 minut później „ryjek”.

We wrześniu Kolejka Parkowa Maltanka jest nieczynna w poniedziałki. Zapraszamy od wtorku do piątku oraz w weekendy.

Więcej informacji o przejazdach (opis trasy, rozkład jazdy, cennik) – w zakładce Maltanka.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...