Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Parowóz Borsig Bn2t na Zlocie Kolei Wąskotorowych w Białośliwiu. Sprawdź, kiedy będzie kursował na Maltance

29.06.2022

parowoz borsacig bn2t-1Parowóz Borsig Bn2t, który zwykle pełni służbę na Kolejce Parkowej Maltanka, w najbliższy weekend pojawi się w Białośliwiu – będzie się tam odbywał X Zlot Kolei Wąskotorowych. Wspólnie z Wyrzyską Koleją Powiatową zapraszamy na to wydarzenie. Zachęcamy również do zapoznania się z terminami Dni Pary na Maltance.

Zlot Kolei Wąskotorowych na stacji Wyrzyskiej Kolei Powiatowej w Białośliwiu odbędzie się już po raz dziesiąty. Tradycję, zapoczątkowaną w 2011 roku, zawiesiła pandemia koronawirusa, ale po przerwie Zlot powraca do kalendarza imprez kolejowych!

Na imprezie nie może zabraknąć parowozu Borsig 11458 z Kolejki Parkowej Maltanka, który jest stałym gościem na Białośliwskich Zlotach Kolei Wąskotorowych – to już jego dziewiąta wizyta na torach zaprzyjaźnionej wąskotorówki. Dzięki takiemu samemu rozstawowi szyn wynoszącemu 600 mm możliwa jest bowiem wymiana lokomotyw i wagonów między kolejkami w Poznaniu, Żninie i Białośliwiu.

Jakie atrakcje przewidziano podczas X Zlotu Kolei Wąskotorowych w Białośliwiu? Organizatorzy informują:

W dniu 2 lipca br. (sobota) od godzin porannych będzie można przyjrzeć się przygotowaniu parowozów, a następnie o godzinie 13.00 zaplanowano wielką paradę pojazdów wąskotorowych. Gwóźdź programu będą stanowić zabytkowe parowozy: Borsig 11458 z 1925 roku z poznańskiej Maltanki oraz Lowa 26004 z 1951 roku z Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Nie zabraknie także lokomotyw spalinowych, takich jak GLs30, WLs50 i Lyd2 „Rubinek”. Po paradzie, do wieczora kursować będą pociągi specjalne do stacji Kocik Młyn, a równolegle na stacji w Białośliwiu odbędzie się festyn rodzinny.

Niedziela, 3 lipca br. to możliwość przejazdów na trasie Białośliwie-Kocik Młyn od godziny 10.00 aż do późnego popołudnia. Pociągi przez malowniczą Krajnę prowadzone będą trakcją parową.

Przypomnijmy, że Wyrzyska Kolej Powiatowa to jedna z najstarszych kolei wąskotorowych na terenie dzisiejszej Wielkopolski. Pierwsze odcinki linii kolejowych otwarto w 1895 roku. Sieć dawnych Bydgosko-Wyrzyskich Kolei Wąskotorowych sięgała nawet 300 kilometrów. Ruch pociągów ustał całkowicie w 1994 roku, a następnie rozpoczął się trudny okres odbudowy kolejki, w którym główną rolę odegrało Towarzystwo Wyrzyskiej Kolei Powiatowej oraz Powiat Pilski. Dzięki temu zaangażowaniu można dzisiaj korzystać z przejazdów turystycznych realizowanych w każdą niedzielę zabytkowym taborem.

Kiedy parowóz Borsig Bn2t będzie kursował na Maltance? Podajemy terminy:

Tradycyjnie już w wybrane weekendy na Maltance odbywają się Dni Pary – wówczas na tory wyjeżdża parowóz Borsig Bn2t (na przejazdy obowiązuje wówczas bilet z dopłat historyczną). Dni Pary przewidziane są w następujących terminach:

  • 30 i 31 lipca 2022,
  • 13, 14 i 15 sierpnia 2022,
  • 27 i 28 sierpnia 2022,
  • 10 i 11 września 2022,
  • 24 i 25 września 2022.

Zapraszamy!

Więcej informacji (rozkład jazdy, ceny biletów) – w zakładce Maltanka.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...