Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Parowóz Borsig Bn2t na 50-leciu Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

05.10.2022

Sezon 2022 na Kolejce Parkowej Maltanka już się zakończył, ale nasz parowóz będzie można jeszcze zobaczyć na torach! W najbliższy weekend (8 i 9 października) Borsig Bn2t po raz kolejny będzie reprezentować Poznań na Żnińskiej Kolei Wąskotorowej, podczas obchodów 50-lecia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji.

Parowóz Borsig Bn2t to najstarszy czynny parowóz w Polsce. Został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę w Obrzycku. Po II wojnie światowej trafił do Zakładów Azotowych w Chorzowie, gdzie pełnił służbę do 1977 roku. Dwa lata później został ustawiony w parku zakładów jako pomnik. W 1990 roku parowóz został przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, a w roku 1994 rozpoczęto jego odbudowę w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. W 1999 roku Borsig Bn2t zaczął być ponownie eksploatowany i od tego czasu pozostaje ozdobą taboru Kolejki Parkowej Maltanka (obecnie jest własnością MPK Poznań).

Kolejka na Maltance już nie realizuje regularnych kursów, ale parowóz Borsig Bn2t jeszcze nie kończy sezonu. W najbliższy weekend będzie uczestniczył w 50-leciu Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji!

Słynne Muzeum jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Szlaku Piastowskim. Powstało w pobliżu wciąż czynnej kolei wąskotorowej o rozstawie szyn 600 mm, której historia sięga ostatniej dekady XIX wieku. Dzięki temu, że zarówno Kolejka Parkowa Maltanka, jak i Żnińska Kolej Wąskotorowa poruszają się po torze o tym samym rozstawie szyn, możliwe są wymiany parowozów i wagonów pomiędzy nimi. MPK Poznań współpracuje m.in. z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, które jest organizatorem imprezy.

W sobotę, 8 października o godz. 14.00 rozpocznie się część oficjalna jubileuszu Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji połączona z koncertem zespołu Peron Wędrowny, a na 19.30 zaplanowano „Noc z parowozami – światło, muzyka, dym”. W niedzielę, 9 października, w godzinach od 10.00 do 18.00 będzie można m.in. zwiedzić wystawę filatelistyczną „Polskie koleje wąskotorowe na walorach filatelistycznych” i wystawę modułową makiety normalnotorowej. W oba dni przewidziano też przejazdy pociągami (ze Żnina do Wenecji i z Wenecji do Żnina), w niedzielę w godzinach od 7.00 do 18.30 odbywać się będą również przejazdy parowozami z tzw. fotostopami. Parowozy Borsig z Poznania i Lowa z Białośliwia – dobrze już znane miłośnikom Maltanki – w dniach 8-9 października 2022 r. poprowadzą pociągi specjalne na Żnińskiej Kolei Wąskotorowej.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Zapraszamy miłośników kolei wąskotorowej do Wenecji!

 


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...