Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Ostatni weekend z liniami turystycznymi

23.09.2022

Kończy się sezon linii turystycznych: najbliższy weekend będzie ostatnim, kiedy będzie można pojechać na przejażdżkę historycznymi tramwajami i autobusami. Na pożegnanie przygotowane zostały wyjątkowe atrakcje – w niedzielę będzie można wybrać się w podróż m.in. tramwajem Heidelberg z serii KSW oraz autobusem San H100A. Cukiernia Hotelu Mercure przygotuje dla pasażerów słodkie niespodzianki.

Tradycyjnie już ostatni weekend września oznacza koniec sezonu linii turystycznych. Tak będzie i w tym roku – w niedzielę (25 września) po raz ostatni w tym roku na trasy wyjadą tramwaje linii 0 oraz autobusy linii 100. Dzień wcześniej (w sobotę, 24 września) po raz ostatni w sezonie 2022  uruchomiona zostanie linia autobusowa 102.

Do obsługi linii 0 zaplanowano na sobotę tramwaj 105N tzw. szybkowiec. Natomiast w niedzielę będzie można wybrać się na przejażdżkę m.in. odbudowanym tramwajem Heidelberg z serii KSW.

W niedzielę na linii 0 będzie obowiązywał specjalny rozkład jazdy – tramwaje będą kursować co 20 minut (od godziny 11.20 do 17.00). Na trasie pojawi się nie tylko KSW, ale także skład N+ND oraz – będący własnością MPK SA w Krakowie i  udostępniony nam na sezon 2022 – tramwaj 4N1. Po ostatnim rozkładowym kursie, wszystkie historyczne tramwaje pojadą razem do zajezdni – pasażerowie będą mogli dojechać nimi do przystanku Szwajcarska.

Tego dnia dla pasażerów, którzy wybiorą się na przejażdżkę pierwszymi kursami linii 0 (po godz. 11.00 z przystanku Stare Zoo) przygotowany zostanie słodki poczęstunek od pobliskiej i legendarnej cukierni Hotelu Mercure. Funkcjonuje ona w samym sercu miasta, przy rondzie Kaponiera, od niemal 60 lat! Podobnie jak pojazdy wykorzystywane na liniach turystycznych, cukiernia towarzyszy – wciąż ciesząc się ogromną popularnością – poznaniankom i poznaniakom, będąc świadkiem i uczestnikiem zachodzących w przestrzeni miejskiej przemian. Na niespodzianki mogą liczyć także osoby, które – w niedzielę albo w kolejne dni – odwiedzą cukiernię ze skasowanym w ostatnią niedzielę września biletem na linie turystyczne.

Na linię 100 wyjadą: w sobotę – Ikarusy 280 i 260, a w niedzielę – Ikarus 280, „ogórek” oraz… autobus San H100A, udostępniony przez Przewozy Autobusowe Gryf z Żukowa. Przejażdżka tym autobusem to niebywała gratka dla miłośników komunikacji! Autobus należący do Gryfu został wyprodukowany w 1969 roku i większość „swojego żywota” spędził w wielkopolskim Turku. W 2017 roku przeszedł w ręce obecnego właściciela, który przeprowadził jego kapitalny remont, starannie zachowując detale, jak logo PKS, czy zasłonkę (również z symbolami PKS) oddzielającą fotel kierowcy od reszty pojazdu.

Dziś w Polsce czynnych jest zaledwie kilka Sanów H100. Te autobusy były produkowane w Sanoku w latach 1966-1974 w dwóch wersjach: A przeznaczonej dla PKS oraz B – dla mniejszych miast. San H100A, który przybędzie do Poznania to autobus w wersji dla PKS (takie pojazdy służyły również w wielu przedsiębiorstwach do przewozu pracowników do pracy, jak i na wycieczki za miasto). Szansa na przejażdżkę – już w niedzielę!

Na linii 102 (funkcjonuje tylko w sobotę) – tradycyjnie już – pojawi się Jelcz, czyli kultowy „ogórek”.

Tego dnia, w pobliżu hotelu Mercure, udostępniona zostanie również historyczna przyczepa autobusowa Jelcz PO-1. W sobotę, w godzinach od 12.00 do 16.00 utworzony w niej zostanie punkt informacyjny dla tych osób, które rozważają podjęcie pracy w MPK Poznań (na stanowisku kierowcy, motorniczego, bądź innym). Będzie można zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, poznać procedurę rekrutacyjną, wymagania na poszczególne stanowiska, a także porozmawiać z kierowcą i motorniczym o realiach pracy.

Zapraszamy!


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...