Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Od poniedziałku (3 października) tramwaje dojadą do placu Cyryla Ratajskiego

02.10.2022

Od jutra tramwaje linii 98 funkcjonować będą na wydłużonej trasie z Zawad, przez rondo Śródka, plac Wielkopolski i ul. 23 Lutego do pl. C. Ratajskiego. To rozwiązanie ułatwi przemieszczanie się w centrum miasta.

Prowadzone remonty infrastruktury torowo-sieciowej spowodowały konieczność wyłączenia ruchu tramwajowego w znacznej części centrum miasta. Powoduje to utrudnienia dla pasażerów, jednak na bieżąco podejmowane są działania, mające na celu ich minimalizowanie. Jednym z takich działań jest wdrożenie do realizacji – we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskim Inżynierem Ruchu – projektu MPK Poznań polegającego na wydłużeniu trasy linii 98 niemal do pl. Cyryla Ratajskiego.

Aby umożliwić realizację tego zadania konieczna była wymiana rozjazdu i montaż dwóch słupów trakcyjnych (prace te nie były możliwe do wykonania wcześniej, z uwagi na prowadzony na tym odcinku do końca sierpnia regularny ruch tramwajowy). Prace już zakończono, a przeprowadzone próby potwierdziły, że ruch tramwajowym może być prowadzony.

Pomiędzy Zawadami a pl. Wielkopolskim tramwaje kursować będą po odpowiednich torach, jak to było przed wprowadzeniem linii wahadłowej, a tylko pomiędzy pl. Wielkopolskim a pl. Ratajskiego – po jednym torze. Po pozytywnych doświadczeniach z jazdą „na berło” do przystanku Włodarska pomysł ten zostanie wykorzystany także na dojeździe do przystanku Pl. Ratajskiego („berło” jest dla motorniczych wskazówką, czy tor jest wolny) .

Od jutra zatem – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami –  tramwaje linii 98 funkcjonować będą na wydłużonej trasie: ZAWADY – rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – plac Wielkopolski – 23 Lutego – PL. RATAJSKIEGO. Tymczasowy przystanek Pl. Ratajskiego znajdować się będzie na ul. 23 Lutego po stronie północnej przed wjazdem na plac Ratajskiego.

Tramwaje linii 98 kursować będą z częstotliwością co 8-12 minut. W dni robocze po godz. 19.00 oraz przez cały dzień w weekendy odjazdy linii 98 z Zawad będą zsynchronizowane z odjazdami linii 163 na rondzie Śródka w kierunku centrum.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...