Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Noc Muzeów 2023: Dodatkowe kursy na liniach turystycznych i zwiedzanie Izby Pamięci i Tradycji MPK Poznań

17.05.2023

MPK Poznań bierze udział w Nocy Muzeów. Dzięki współpracy z Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych w sobotę, 20 maja, wszyscy zainteresowani będą mogli zajrzeć do Izby Pamięci i Tradycji poznańskiego przewoźnika oraz obejrzeć detale składu N+ND, który zostanie udostępniony zwiedzającym w zajezdni Głogowska. Tego dnia odbędą się także dodatkowe kursy na liniach turystycznych i uruchomiona zostanie linia historyczna H. Zapraszamy!

– Ponad 70 muzeów, galerii i innych organizacji otworzy w sobotę, 20 maja drzwi swoich instytucji kulturalnych dla poznaniaków i poznanianek. Na terenie całego miasta oglądać będzie można wystawy i brać udział w warsztatach. Będzie to największa edycja Nocy Muzeów w historii stolicy Wielkopolski – informuje Miasto Poznań.

Do przedsięwzięcia przyłącza się również MPK Poznań. W sobotę, 20 maja w godzinach od 17.00 do 22.00 zwiedzającym udostępniona zostanie Izba Pamięci i Tradycji MPK Poznań. Obiekt znajduje się w najstarszym budynku (z lat 1928-1929) na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej 131/133. Można w nim zobaczyć m.in. przedwojenne bilety, mundury, torby i akcesoria konduktorskie, kasowniki i automaty biletowe. Są tu także oryginalne fragmenty wagonów tramwajowych.

W pobliżu Izby Pamięci i Tradycji MPK Poznań zaprezentowany zostanie skład wagonów N+ND – on również udostępniony do zwiedzania. O wagonach opowie przedstawiciel Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych (w pojeździe utworzone zostanie stoisko, na którym można będzie zapoznać się z działalnością KMPS).

Ze względu na Noc Muzeów w sobotę, 20 maja, nastąpi wzmocnienie linii turystycznych.

Dodatkowe kursy przewidziano na linii tramwajowej 20, na którą wyjedzie tzw. helmut (odjazdy z przystanku Gajowa/Stare ZOO o godz. 17.45, 19.15, 20.15 i 21.15) oraz linii autobusowej 102 (odjazdy z przystanku Poznań Główny o godz. 17.30, 19.30 i 21.00, a z przystanku Muzeum Broni Pancernej o godz. 18.00, 20.00 i 22.05). Zarówno w przypadku linii 20, jak i 102  wcześniejsze kursy odbywać się będą w stałych godzinach i po stałych trasach.

Uruchomiona zostanie linia tramwajowa 0. Kursy z przystanku Gajowa/Stare ZOO będą się rozpoczynać o godz.  17.15, 18.15, 19.45, 20.45 i 21.45 i będą przebiegać przez zajezdnię Głogowska (co umożliwi dojazd do Izby Pamięci i Tradycji MPK Poznań). Na trasę „zerówki” dzięki współpracy z MPK S.A. w Krakowie wyjedzie unikalny skład wagonów KSW.

Tego dnia na trasę linii H skierowany zostanie wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer. Wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. Odbudowany wagon z 1898 roku będzie jeździł razem z wagonem doczepnym Carl Weyer (takie wagony pojawiły się w Poznaniu w 1905 roku). Odjazdy z przystanku Gajowa/Stare ZOO zaplanowano na godz. 16.45, 17.45, 19.15, 20.15 i 21.15, a kursy z przystanku Placu Wielkopolskiego rozpoczynać się będą o godz. 17.05, 18.05, 19.35, 20.35 i 21.35.

Na stronie internetowej poświęconej Nocy Muzeów w Poznaniu dostępne są szczegółowe informacje dotyczące przedsięwzięć podejmowanych w ramach wydarzenia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

– Noc Muzeów integruje publiczne i prywatne wydarzenia kulturalne, aby pokazać to, co najlepsze. Miasto Poznań udostępnia wiele atrakcji, które każdy powinien zobaczyć – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Ubiegłoroczna, jeszcze pandemiczna edycja zgromadziła ponad 52 tysiące odwiedzających. Liczę, że w tym roku pobijemy kolejny rekord!

Linie turystyczne: planowane uruchomienie w weekend 20-21 maja 2023

Zgodnie z harmonogramem, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę linia 0 będzie obsługiwana składem KSW.

Na linii 20 (kursuje tylko w sobotę) pojawi się tramwaj GT8.

W sobotę, 20 maja, uruchomiona zostanie również linia H, a to oznacza, że na poznańskie torowiska wyjedzie – po raz pierwszy w sezonie 2023 – wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer.

Do obsługi linii 100 zaplanowane zostały: na sobotę – Ikarus 260 oraz DAF, a na niedzielę – Ikarus 280 i MAN.

Natomiast na linii 102, która funkcjonuje tylko w soboty, kursować będzie – tradycyjnie już –  Jelcz „ogórek”, a od godziny 17.30 – Ikarus 280.

Ważne: W szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne.

* * *

Przypominamy, że w tym roku obchodzimy jubileusz 125-lecia tramwaju elektrycznego w Poznaniu: od 6 marca 1898 roku tramwaje konne zostały zastąpione przez tramwaje elektryczne. Przedsiębiorstwo wspólnie z partnerami przypomina o jubileuszu, a kulminacją obchodów będzie planowane na listopad br. wydarzenie dla mieszkańców, połączone z obchodami dnia św. Katarzyny, patronki przewoźników.

125-lat tramwaju elektrycznego - logotypy podmiotów wspierających MPK Poznań


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na przejażdżki liniami turystycznymi i Maltanką

01.09.2023
Zbliża się weekend, wiec zapraszamy na linie turystyczne! W sobotę i niedzielę (2 i 3 września br.) historyczne pojazdy – tramwaje i autobusy – ponownie zabiorą pasażerów na przejażdżki po mieście....

Dni Pary na Maltance: Parowóz Borsig Bn2t znów wyjedzie na tory. Kursować będą rów...

25.08.2023
Parowóz wyjeżdża ze stacji Maltanka
Przed nami kolejne Dni Pary na Maltance. W najbliższy weekend, 26 i 27 sierpnia na trasę kolejki ponownie wyjedzie Borsig Bn2t z 1925 roku. Będzie on wyruszał o pełnych godzinach ze stacji początko...

Zakończenie prac remontowych w ciągu ulicy Głogowskiej

25.08.2023
Prace wykończeniowe przed skrzyżowaniem Głogowska/Hetmańska
W poniedziałek, 4 września tramwaje wrócą na pętlę Górczyn. W pierwszy weekend września zakończy się bowiem przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej. Przeprowadzono kompleksowy remont torów na pon...