Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

#125latTramwajuElektrycznego


125 lat temu w stolicy Wielkopolski zakończyła się era tramwaju konnego, a przewoźnik – wówczas pod nazwą Posener Strassenbahn – otworzył kolejny rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej: tramwaju elektrycznego.

To wydarzenie, poprzedzone budową własnej elektrowni oraz montażem sieci trakcyjnej, spowodowało wielkie zainteresowanie mieszkańców: – „Publiczność okazała dla nowego środka lokomocyi wielkie zaufanie, bo każdy wagon był przepełniony pasażerami” – opisywał wyjazd pierwszych tramwajów elektrycznych w 1898 roku „Kuryer Poznański”.

Debiut tramwajów elektrycznych wywołał spore zainteresowanie, ale i obawy. Media ostrzegały: – „Niewprawne oko z trudnością oceni szybkość z jaką porusza się wagon motorowy, dlatego lepiej by było gdyby każdy raczej poczekał kilka sekund, aniżeli w przypuszczeniu, że może jeszcze przejść na drugą stronę ulicy, wstępował na tory i relsy a tym samym narażał się na niebezpieczeństwo pochwycenia przez wagon”.

O historii tramwaju elektrycznego w Poznaniu przeczytacie Państwo na kolejnych stronach.

Jubileusz 125-lecia funkcjonowania tramwaju elektrycznego w Poznaniu sprawia, że ten rok będzie dla komunikacji miejskiej wyjątkowy. Dzięki współpracy z partnerami, MPK Poznań planuje przeprowadzić – w listopadzie – wydarzenie dla mieszkańców. Zostanie ono połączone z obchodami dnia św. Katarzyny, patronki przewoźników.


125-lat tramwaju elektrycznego - logotypy podmiotów wspierających MPK Poznań


Aktualności: 125 lat Tramwaju Elektrycznego


Tramwaj Typu I ponownie wyjedzie na tory. Zapraszamy w weekend na linie turystyczn...

19.06.2023
Historyczny tramwaj typu I na przystanku Gajowa Stare Zoo
W najbliższą niedzielę (25 czerwca) na poznańskie torowiska ponownie wyjedzie wagon silnikowy Typu I z wagonem doczepnym. Skład będzie kursował na linii historycznej H, wytyczonej na trasie: Gajowa...

Wyjątkowy skład wagonów KSW wyjedzie na poznańskie torowiska. Premiera w najbliższ...

17.05.2023
Czerwony wagon KSW z numerem126
Tego jeszcze na poznańskich liniach turystycznych nie było! Dzięki współpracy MPK Poznań i MPK S.A. w Krakowie w sezonie 2023 po Poznaniu będzie kursował skład unikalnych wagonów KSW. Do wagonu sil...

Linie turystyczne: Od jutra na trasy wyjeżdżają historyczne tramwaje

12.05.2023
Wnętrze dawnego tramwaju
Rozpoczyna się sezon tramwajowych linii turystycznych! Od jutra - we wszystkie weekendy i święta aż do końca września - będzie można wybrać się na przejażdżkę nie tylko historycznymi autobusami, al...