Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

MPK Poznań testuje nowe tkaniny obiciowe na siedzeniach w autobusie

01.07.2022

anna siwinska i krzysztof dostatniMPK Poznań rozpoczyna testy nowych materiałów obiciowych – fotele z czterema rodzajami obić zostały już zamontowane w autobusie z numerem bocznym 1001. Ich wytrzymałość i funkcjonalność w komunikacji miejskiej będą sprawdzać pracownicy w trakcie codziennej obsługi pojazdów. Głos oddajemy także pasażerom – uwagi na temat wykorzystanych podczas tekstów tkanin można przesyłać za pośrednictwem ankiety internetowej.

W pojazdach MPK Poznań od lat stosowane są siedzenia tapicerowane – w 2015 roku właśnie takie, jako najbardziej wygodne i spełniające oczekiwania, wybrali pasażerowie. Rozwój technologii stosowanych przez producentów tkanin a także niedawna pandemia Covid-19, która pokazała jak ważne jest utrzymanie w czystości powierzchni dotykanych przez pasażerów, sprawiają, że MPK Poznań chce się dowiedzieć, jak sprawują się inne materiały niż stosowane dotychczas.

– Zależy nam na tym, aby w codziennym użytkowaniu zweryfikować jak sprawdzają się nowe materiały: czy są odporne na zabrudzenia, czy łatwo je utrzymać w czystości, czy są wytrzymałe, odporne na ścieranie, blaknięcie i wybarwianie – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. – Zależy nam również na opiniach pasażerów, którzy mogą ocenić, czy materiały na siedzeniach są praktyczne i estetyczne.

Aby uzyskać jak najbardziej rzetelne opinie MPK Poznań zamierza realizować testy nowych obić siedzeń przez dłuższy czas (co najmniej rok). To pozwoli na ocenę użyteczności zastosowanych materiałów z uwzględnieniem długotrwałego, intensywnego użytkowania, różnych warunków pogodowych i wielokrotnego czyszczenia.

Dodatkowo opinię na temat nowych tkanin obiciowych na siedzeniach wyrazić mogą również pasażerowie (podczas ocen należy kierować się przede wszystkim komfortem użytkowania, a nie kolorami – do testów wybrano tkaniny w różnych barwach, aby łatwiej ocenić ich stan po wielomiesięcznej eksploatacji).

– W autobusie zastosowano cztery typy naszych materiałów obiciowych, dwa z nich to materiały z tworzywa tzw. sztuczna skóra, dwa pozostałe to tkaniny runowe – mówi Anna Siwińska, dyrektor sprzedaży Lantal Textiles. – Są odporne na zabrudzenia i łatwe do czyszczenia, spełniają wszelkie standardy bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewniają komfort siedzenia. Firma Lantal, współpracując z producentami pojazdów i siedzeń na całym świecie, posiada olbrzymie doświadczenie, które pozwala na spełnianie najwyższych oczekiwań klientów, pasażerów, stąd opinie pracowników i pasażerów MPK Poznań zebrane podczas testów będą cenne także dla nas.

Testy realizowane wspólnie z firmą Lantal to początek dyskusji nad kwestią siedzeń w pojazdach poznańskiego przewoźnika. Niewykluczone, że MPK Poznań będzie realizować podobne przedsięwzięcia z innymi partnerami. Dopiero w dalszej kolejności podejmowane będą decyzje dotyczące ewentualnej zmiany wymogów związanych z siedzeniami do nowo kupowanych pojazdów Spółki.

Charakterystyka tkanin zastosowanych podczas testów:

Sztuczna skóra Lantal Allalin: powierzchnia ze strukturą przypominającą prawdziwą skórę. Materiał odporny na zabrudzenia olejem, wodą i potem – posiada właściwości antybakteryjne; łatwy do czyszczenia i konserwacji; odporny na wybarwienia przez światło, trwały i estetyczny.

Sztuczna skóra Lantal TEC zielona: powierzchnia z gładką strukturą łatwą w utrzymaniu czystości; materiał odporny na zabrudzenia, grzyby i pleśnie, bardzo łatwy w czyszczeniu; odporny na akty wandalizmu tj. porysowanie markerem, długopisem; doskonałe właściwości termiczne, nie podrażnia skóry

Tkanina runowa Lantal LAMO żółta: Tkanina wytrzymała na ścieranie i rozrywanie; posiada wykończenie plamoodporne.

Tkanina runowa Lantal MALO zielona: Tkanina runowa o dużej zawartości wełny, bardzo długa żywotność produktu, odporność na ścieranie i rozrywanie.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...