Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

MPK Poznań pamięta o bohaterach Czerwca 1956

28.06.2022

warta przy pomniku przy zajezdni gajowaW rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 przedstawiciele MPK Poznań złożyli wiązanki kwiatów pod bramą dawnej zajezdni przy ulicy Gajowej oraz przy tablicy upamiętniającej Trzy Tramwajarki.

„28 czerwca 1956 Poznań stał się niemym świadkiem walki swoich mieszkańców o byt, wolność i własną tożsamość. Ignorowani, zmęczeni poznaniacy postanowili powiedzieć DOŚĆ i upomnieć się o swoje prawa. Ich „krzyk” był tak głośny, że dotarł za żelazną kurtynę, a oczy niemal całego świata zostały skierowane na Poznań. Rankiem, około godziny 6.30 na dźwięk syreny fabrycznej otwarto potężne bramy mieszczących się na poznańskiej Wildzie, Zakładów Przemysłu Metalowego im. Józefa Stalina (ZISPO). Nie godząc się na dalszy wyzysk, ponad 10 tysięcy robotników w milczeniu opuściło zakład pracy, by zamanifestować swoje niezadowolenie. Odpowiadając na wezwanie kolegów, do strajku przyłączyli się pracownicy innych poznańskich przedsiębiorstw, m.in.: Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, Wiepofamy, Pometu i MPK Poznań” – o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 można przeczytać na poświęconej im stronie internetowej.

Pracownicy MPK, oprócz robotników HCP i ZNTK, byli najliczniejszą grupą manifestujących. Niektórzy za udział w protestach zapłacili wysoką cenę. Aby uczcić ich odwagę i poświęcenie MPK Poznań co roku bierze udział w obchodach rocznic wydarzeń, a na pojazdach i budynkach wywiesza biało-czerwone flagi.

Obchody 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 trwają. 28 czerwca 2022 roku o godz. 18.30 rozpocznie się uroczystość główna przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 na pl. Adama Mickiewicza.

Zapoznaj się z całym programem obchodów rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956

Przeczytaj o Trzech Tramwajarkach


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...