Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

MPK Poznań chce kupić autobusy o napędzie konwencjonalnym typu mild hybrid

23.03.2022

autobusy mpk poznan na terenie zajezdniSpółka MPK Poznań zamierza zakupić nowe autobusy przegubowe (około 18-metrowe). Właśnie został ogłoszony przetarg na dostawę fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich o napędzie konwencjonalnym typu mild hybrid. Termin składania ofert mija 28 kwietnia tego roku.

– Śmiało można powiedzieć, że mamy w Poznaniu jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce. Cały czas go jednak odnawiamy zastępując wyeksploatowane pojazdy nowymi. Zależy nam bowiem, aby komunikacja publiczna była niezawodna i atrakcyjna, a jednocześnie ekologiczna. Z tego względu już wozimy pasażerów 58 autobusami elektrycznymi i trwa przetarg na dostawę pojazdów napędzanych wodorem – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

MPK Poznań planuje kupić co najmniej 18 autobusów, jednak prowadzone postępowanie przetargowe zakłada prawo opcji, zgodnie z którym możliwy będzie dodatkowy zakup maksymalnie dwóch pojazdów tego typu (łącznie zakup może więc dotyczyć 20 autobusów przegubowych). Mowa o pojazdach z napędem konwencjonalnym, spalinowym, ale wyposażonych w elektryczny układ wspomagania napędu typu mild hybrid.

– Tego typu pojazdów jeszcze nie posiadamy. Autobusy będą wyposażone w system rekuperacji i magazyn energii elektrycznej, dzięki czemu silnik spalinowy będzie wspomagany przez silnik elektryczny. Pozwoli osiągnąć mniejsze zużycie paliwa, w związku z czym pojazdy będą również emitować mniej zanieczyszczeń niż autobusy z tradycyjnym napędem konwencjonalnym – mówi Marek Grzybowski, wiceprezes Zarządu MPK Poznań ds. technicznych.

Natomiast wyposażenie nowych autobusów będzie podobne do tego, które pasażerowie doskonale już znają. Będą to pojazdy niskopodłogowe, z rampą dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz system informacji pasażerskiej, składającym się z czytelnych, nowoczesnych tablic kierunkowych i wyświetlaczy w środku autobusu, systemu zapowiedzi głosowych i monitorów informacji publicznej. Pojazdy będą posiadały klimatyzację całopojazdową i monitoring. Kamery będą „obserwować” nie tylko wnętrze pojazdu, ale i jego oto otoczenie, w tym prawy bok.

Wymiana taboru na taki, który spełnia najwyższe wymagania dotyczące emisji spalin, a jednocześnie sprawia, że wzrasta komfort podróżowania jest zgodny z prowadzoną od lat polityką transportową. W miarę dostaw nowych pojazdów wycofywane są te najstarsze w najmniejszym stopniu spełniające oczekiwania pasażerów oraz wymogi związane z ochroną środowiska.

Dostawy nowych pojazdów planowane są na koniec 2022 roku.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...