Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Minibusy Mercus w barwach MPK Poznań będą wozić pasażerów

11.10.2022

Pięć nowych minibusów Mercus, zbudowanych na bazie Mercedesów Sprinterów, rozpoczyna służbę w barwach MPK Poznań. Już dziś taki pojazd pojawił się na linii 121.

Flota MPK Poznań powiększyła się o pięć minibusów. Zakończyły się ich odbiory techniczne i czynności związane z rejestracją i dopełnieniem formalności pozwalających na eksploatację na liniach komunikacyjnych. Oznacza to, że minibusy mogą już przewozić pasażerów – w pierwszej kolejności zostały skierowane do obsługi linii 121 (Ogrody-Meissnera).

Minibusy, które kupiła spółka MPK Poznań to pojazdy Mercus (na bazie Mercedesa Sprintera). Każdy z nich może przewieźć 41 pasażerów, w tym 14 na miejscach siedzących. Pojazdy są – w świetle drugich drzwi – niskopodłogowe, są również wyposażone w rampę ułatwiającą korzystanie z przejazdu osobom z niepełnosprawnościami. Jak wszystkie nowe kupowane przez przedsiębiorstwo pojazdy, również minibusy są wyposażone w całopojazdową klimatyzację, monitoring oraz system informacji pasażerskiej.

Minibusy, zgodnie z dyspozycjami organizatora, czyli Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, są kierowane na trasy charakteryzujące się niedużą frekwencją i krótkim zasięgiem. Ich głównym zadaniem jest dowiezienie pasażerów do linii tramwajowych i autobusowych, ale także zapewnienie komunikacji w obrębie osiedla.

Zgodnie z decyzją ZTM, jako pierwsza obsługą taborem Mercus objęta zostanie linia nr 121, a następnie linie szkolne nr 188 i 124. Planowane jest by docelowo pojazdy tego typu kursowały także na nowych liniach obsługujących osiedla m.in. Krzesiny-Minikowo, Antoninek, Junikowo oraz w strefie podmiejskiej np. Poznań-Gruszczyn. Realizacja tego zamierzenia będzie jednak możliwa po zwiększeniu dostępności kierowców.

 

Fot. Mirosław Nader


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...