Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Linie turystyczne: w weekend na trasy wyjadą tramwaj 4N1 oraz Neoplan N4020

28.04.2022

historyczne tramwaje n_ niebieski z krakowa i zielony z poznaniaW nadchodzący długi weekend – po raz pierwszy w sezonie 2022 – na linie turystyczne wyjadą historyczne pojazdy, należące do MPK Poznań, a także – naszych partnerów: MPK S.A w Krakowie oraz Solaris Bus & Coach. Zapraszamy gorąco!

Co roku linie turystyczne przyciągają miłośników komunikacji miejskiej, ale także osoby, które chcą przekonać się, w jaki sposób podróżowano przed laty. MPK Poznań, chcąc urozmaicić ofertę, wspólnie z partnerami przygotowało pojazdy, jakich na poznańskich liniach turystycznych jeszcze nie było!

W sobotę, 30 kwietnia br., na turystyczną linię tramwajową 0 będą wyjeżdżać dwa składy: N+ND oraz 4N1+ND (wspólnie będą obsługiwać wszystkie kursy). Wagon typu 4N1 miał już swoją poznańską premierę podczas otwarcia trasy na Naramowice, wzbudzając olbrzymie zainteresowanie. Przypomnijmy, że został wyprodukowany w 1958 roku w Chorzowie, do 1992 roku woził pasażerów w Poznaniu. Później został przekwalifikowany na wagon gospodarczym aż z czasem przestał być użytkowany. Kupiło go i odrestaurowało MPK S.A. w Krakowie. W tym sezonie – dzięki wsparciu partnera, czyli firmy GÜLERMAK – będzie kursował na „zerówce”.

Na linii 0 pojawią się także: w niedzielę, 1 maja – tramwaj GT8; w poniedziałek 2 maja – GT6; natomiast we wtorek, 3 maja – skład wagonów 105N.

Atrakcji nie zabraknie także na liniach autobusowych! Już w sobotę, 30 kwietnia na linię 100 wyjadą DAF oraz Neoplan N4020.

zolto-czerwony autobus neoplan– Ten Neoplan to pierwszy niskopodłogowy autobus miejski w Polsce! Został zakupiony przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie w 1994 roku od Biura Handlowego Neoplan Polska, prowadzonego wówczas przez Pana Krzysztofa Olszewskiego, późniejszego założyciela firmy Solaris. Autobus jeździł przez wiele lat w warszawskich barwach, przewoził pasażerów na regularnych liniach, a następnie służył jako mobilny punkt informacyjny o budowie drugiej linii metra. Gdy zakończył służbę w MZA Warszawa, firma Solaris Bus & Coach odkupiła go i odrestaurowała – mówi Mateusz Figaszewski z Solaris Bus & Coach, podkreślając, że producent pojazdów na co dzień wykorzystuje najnowsze rozwiązania bazujące na napędach elektrycznych i wodorowych, ale nie zapomina o swoich korzeniach.

30 kwietnia Neoplan będzie kursował o godz. 11.00, 14.00 i 16.00 (odjazdy z przystanku Poznań Główny) oraz o 11.45, 14.45 i 16.45 (odjazdy z przystanku Nowe Zoo).

W sobotę uruchomiona zostanie także linia 102, na którą skierowany zostanie popularny „ogórek”.

W niedzielę, 1 maja na linii 100 kursować będzie Jelcz PR110 oraz DAF; w poniedziałek, 2 maja – Jelcz PR110 oraz MAN; natomiast we wtorek, 3 maja – DAF oraz Solaris Urbino 12 z 1999 roku.

Solaris Urbino 12 gościł na poznańskich liniach turystycznych także w ubiegłym roku. Był pierwszym sprzedanym przez firmę Solaris Bus & Coach autobusem z rodziny Urbino. Pojazd pod wieloma względami był awangardowy: rozwiązania, które zostały w nim zaproponowane, takie jak np. funkcja przyklęku czy ABS, były w tamtych czasach nowością w Polsce.

Zapraszamy na linie turystyczne!

Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy, cennika, tras przejazdów dostępne są w zakładce Linie turystyczne.

Ważne: W szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne. Zachęcamy do śledzenia na Facebooku strony Poznańskie Linie Turystyczne.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...