Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Linie turystyczne: Od jutra na trasy wyjeżdżają historyczne tramwaje

12.05.2023

Rozpoczyna się sezon tramwajowych linii turystycznych! Od jutra – we wszystkie weekendy i święta aż do końca września – będzie można wybrać się na przejażdżkę nie tylko historycznymi autobusami, ale i tramwajami.

W sezonie 2023 – oprócz turystycznych linii autobusowych 100 i 102 – w niedziele i święta uruchamiana  będzie tramwajowa linia 0, a w soboty i pozostałe dni długich weekendów – linia 20. Jak już informowaliśmy, tramwajowe linie turystyczne powrócą wraz z otwarciem trasy tramwajowej przez ulice Fredry i Mielżyńskiego, czyli jutro.

W sobotę, 13 maja br., z uwagi na rozpoczęcie funkcjonowania tramwajowych linii turystycznych na trasy wyjadą historyczne wagony obu linii: 0 i 20.

Linia 0: Gajowa (Stare ZOO) – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Pamiątkowa – zajezdnia Madalińskiego – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Gajowa (Stare ZOO)

Linia 20: Gajowa (Stare ZOO) – Zwierzyniecka – Roosevelta – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – Małe Garbary – Estkowskiego – Jana Pawła II – Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Matyi – Towarowa – Święty Marcin – Zwierzyniecka – Gajowa (Stare ZOO),

Odjazdy ze Gajowej (Stare ZOO): godz. 11.15, 12.15, 13.15, 14.45, 15.45, 16.45.

Tegoroczny sezon linii turystycznych jest dla MPK Poznań wyjątkowy z uwagi na obchodzony jubileusz funkcjonowania tramwaju elektrycznego w Poznaniu.  125 lat temu w stolicy Wielkopolski zakończyła się era tramwaju konnego, a przewoźnik – wówczas pod nazwą Posener Strassenbahn – otworzył kolejny rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej: od 6 marca 1898 roku tramwaje konne zostały zastąpione przez tramwaje elektryczne. MPK Poznań wspólnie z partnerami przypomina o 125-leciu tramwajów elektrycznych – kulminacją obchodów będzie planowane na listopad br. wydarzenie dla mieszkańców, połączone z obchodami dnia św. Katarzyny, patronki przewoźników.

Planowane uruchomienie na liniach turystycznych w weekend

W sobotę, 13 maja na linii 0 kursować będzie skład N+ND, a na linii 20 wagon 102N. Na linii 100 kursować będą autobusy: Ikarus 280 oraz – dzięki współpracy z firmą Solaris Bus & Coach – Neoplan N4020 (to pierwszy niskopodłogowy autobus miejski w Polsce – został zakupiony przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie w 1994 roku od Biura Handlowego Neoplan Polska, prowadzonego przez późniejszego założyciela firmy Solaris. Gdy zakończył służbę w MZA Warszawa, firma Solaris Bus & Coach odkupiła go, odrestaurowała i udostępniła na poznańskie linie turystyczne). Linię 102 obsługiwać będzie Ikarus 260.

W niedzielę, 14 maja do obsługi linii 0 przewidziano skład N+ND, natomiast na linię 100  skierowane zostaną dwa Ikarusy: 280 i 260.

Ważne: W szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne.

Wszelkie informacje na temat linii turystycznych można znaleźć w zakładce Turystyka-Linie Turystyczne.

 

125-lat tramwaju elektrycznego - logotypy podmiotów wspierających MPK Poznań


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na przejażdżki liniami turystycznymi i Maltanką

01.09.2023
Zbliża się weekend, wiec zapraszamy na linie turystyczne! W sobotę i niedzielę (2 i 3 września br.) historyczne pojazdy – tramwaje i autobusy – ponownie zabiorą pasażerów na przejażdżki po mieście....

Dni Pary na Maltance: Parowóz Borsig Bn2t znów wyjedzie na tory. Kursować będą rów...

25.08.2023
Parowóz wyjeżdża ze stacji Maltanka
Przed nami kolejne Dni Pary na Maltance. W najbliższy weekend, 26 i 27 sierpnia na trasę kolejki ponownie wyjedzie Borsig Bn2t z 1925 roku. Będzie on wyruszał o pełnych godzinach ze stacji początko...

Zakończenie prac remontowych w ciągu ulicy Głogowskiej

25.08.2023
Prace wykończeniowe przed skrzyżowaniem Głogowska/Hetmańska
W poniedziałek, 4 września tramwaje wrócą na pętlę Górczyn. W pierwszy weekend września zakończy się bowiem przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej. Przeprowadzono kompleksowy remont torów na pon...