Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Zmiany w komunikacji autobusowej i tramwajowej od 1 kwietnia br.

29.03.2023
Obowiązuje: 01.04.2023 -
Dotyczy: 2, 98, 163, 169, 716

W sobotę, 1 kwietnia br. nastąpi otwarcie trasy tramwajowej wzdłuż Mostu Uniwersyteckiego, ulicy Święty Marcin i ulicy Towarowej do węzła „Poznań Główny”. Jednocześnie, z powodu kolejnego etapu prac przy przebudowie torowiska w ul. Mielżyńskiego, zamknięty zostanie odcinek wzdłuż ulicy 23 Lutego między placami Ratajskiego a Wielkopolskim. Zmieniony zostanie też status niektórych przystanków. Poniżej wykaz zmian obowiązujących od soboty, 1 kwietnia br.:

KOMUNIKACJA TRAMWAJOWA:
Zmieniona zostanie tymczasowa trasa linii tramwajowej nr 2. Tramwaje tej linii kursować będą ulicami Święty Marcin i Towarową w obu kierunkach, zamiast ulicą Roosevelta i Mostem Dworcowym tak jak dotychczas. Przystanki „Most Dworcowy” nie będą już obsługiwane przez tę linię, natomiast na węźle „Poznań Główny” tramwaje linii 2 obsługiwać będą przystanki zlokalizowane na ul. Towarowej. Na nowootwartym odcinku zmodyfikowany został układ przystanków – szczegóły w sekcji „Przystanki”.
Trasa linii 98 zostanie skrócona – tramwaje kursować będą tylko na trasie Zawady – Plac Wielkopolski. Pasażerowie korzystający z linii 98 przy placu Ratajskiego, mogą korzystać z przystanków „Solna” zlokalizowanych przy skrzyżowaniu ulic Solnej i Młyńskiej (linie 160 i 163).

KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA:
Przystanki „Rondo Kaponiera” znajdujące się na Moście Uniwersyteckim (RKAP73 i RKAP74) zostaną ponownie uruchomione, wobec czego korzystać z nich będą autobusy linii 163 i 169. Autobusy jadące w kierunku os. Sobieskiego i ronda Śródka po obsłużeniu przystanku „Rondo Kaponiera 02” (przy Domu Studenckim „Jowita”) wjadą w torowisko przed rondem Kaponiera i przejadą rondo po torowisku na przystanek „Rondo Kaponiera 73”. Po obsłużeniu tego przystanku autobusy zjadą ponownie na ogólny pas ruchu korzystając z przygotowanej do tego celu śluzy. W kierunku przeciwnym autobusy linii 163 i 169 pojadą jezdnią ulicy Święty Marcin i wjadą w torowisko tuż przed przystankiem „Rondo Kaponiera 74”. Po obsłużeniu tego przystanku autobusy pojadą po torowisku wewnątrz ronda Kaponiera aż do przystanku „Bałtyk” i dalej trasą bez zmian.

PRZYSTANKI:
Przywrócone zostanie funkcjonowanie przystanków „Rondo Kaponiera 73” i „Rondo Kaponiera 74” na Moście Uniwersyteckim. Tym samym likwidacji ulegną przystanki tymczasowe „Rondo Kaponiera 93” i „Rondo Kaponiera 94” zlokalizowane równolegle do przystanków w torowisku. Przywrócone zostaje także funkcjonowanie przystanków „Poznań Główny 73” i „Poznań Główny 74” na ul. Towarowej przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Obsługiwane będą tylko przez tramwaje linii 2.
Dawne przystanki „Towarowa” zlokalizowane na ul. Towarowej przy wylocie w al. Niepodległości zostały zlikwidowane ze względu na zmianę układu torowiska na skrzyżowaniu al. Niepodległości, Świętego Marcina i Towarowej. Funkcjonują nowe przystanki „Uniwersytet Ekonomiczny” o numerach 71 (w kierunku ul. Matyi) i 42 (w kierunku ul. Święty Marcin), które znajdują się na ul. Towarowej bliżej skrzyżowania z ul. Składową. Obsługiwane będą tylko przez tramwaje linii 2.
Likwidacji ulega przystanek tymczasowy „Pl. Ratajskiego 92” dla linii 98 zlokalizowany na ul. 23 Lutego przy placu Ratajskiego. Na placu Wielkopolskim przystankiem końcowym i początkowym dla linii 98 będzie przystanek „Pl. Wielkopolski 42” (zlokalizowany bliżej wschodniej pierzei placu).
Przystanek „Os. Kwiatowe 01” zlokalizowany na ul. Grunwaldzkiej za ul. Malwową w kierunku Plewisk, obsługiwany przez linie 716 i 224, zmieni status i od 1 kwietnia br. będzie przystankiem na żądanie także dla linii 716.