Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Historycznymi autobusami MPK Poznań na 120-lecie Średzkiej Kolei Powiatowej

07.10.2022

W najbliższy weekend odbędą się obchody 120-lecia Średzkiej Kolei Powiatowej, których kulminacją będzie zaplanowana na niedzielę pierwsza w historii stacji Środa Miasto parada lokomotyw! Na niedzielne wydarzenia będzie można dojechać historycznym autobusem MPK Poznań. Tego dnia pojazdy poznańskiego przewoźnika będą też kursować na okolicznościowej linii A, ułatwiającej dojazd do wszystkich atrakcji jubileuszu.

W najbliższy weekend, 8 i 9 października, Średzka Kolej Powiatowa  będzie obchodzić jubileusz 120-lecia funkcjonowania. Z rozległego niegdyś systemu, którego trzon stanowiła wąskotorowa linia kolejowa z Kobylegopola (dziś już w granicach Poznania) przez Środę do Zaniemyśla ostał się jedynie liczący 14 kilometrów odcinek ze Środy Wlkp. do Zaniemyśla. Do dziś na tej trasie można spotkać kursujące sezonowo pociągi prowadzone zabytkowymi parowozami.

Zbliżające się święto będzie z wielu względów szczególnym – nie tylko z powodu, że taki jubileusz ma miejsce tylko raz. Na torach Średzkiej Kolei Powiatowej spotkać będzie można jednocześnie aż 4 parowozy – oprócz dwóch czynnych, miejscowych parowozów serii Px48, gościć będą także parowóz Las Ty 1884 z Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej z 1956 r. oraz parowóz Px29-1704 z kolekcji Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie z 1929 r., znany m.in. z serialu „Alternatywy 4”, gdzie „zagrał rolę” improwizowanej osiedlowej kotłowni w odcinku „20-ty stopień zasilania”.

Trwające dwa dni obchody, których kulminacją będzie największa w tym roku w Polsce parada parowozów, wspiera MPK Poznań. W niedzielę historyczne autobusy pojawią się w Środzie Wlkp., gdzie obsłużą specjalną okolicznościową linię A, uruchamianą we współpracy z operatorem kolei – Towarzystwem Przyjaciół Kolejki Średzkiej „BANA”. Dodatkowo, dzięki współpracy TPKŚ „BANA” i MPK Poznań będzie można skorzystać  z możliwości dojazdu na obchody zabytkowymi autobusami.

Odjazd z dworca autobusowego Ronda Rataje w kierunku Środy Wlkp. nastąpi w niedzielę o godz. 9.30. W drogę powrotną w kierunku Ronda Rataje wyruszymy sprzed budynku dworca Środa Miasto o godz. 18.00. Połączenie będzie funkcjonować tylko w niedzielę, 9. października 2022 r. a do jego obsługi przewidziano autobusy: Jelcz RTO – popularny „ogórek”, DAF MB200 i Ikarus 280.

Wszystkie szczegóły dotyczące niedzielnych przejazdów specjalnych (cennik, rozkład jazdy i trasa linii A itd.) znajdują się na stronie organizatora 120-lecia Średzkiej Kolei Powiatowej

Zapraszamy!


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na przejażdżki liniami turystycznymi i Maltanką

01.09.2023
Zbliża się weekend, wiec zapraszamy na linie turystyczne! W sobotę i niedzielę (2 i 3 września br.) historyczne pojazdy – tramwaje i autobusy – ponownie zabiorą pasażerów na przejażdżki po mieście....

Dni Pary na Maltance: Parowóz Borsig Bn2t znów wyjedzie na tory. Kursować będą rów...

25.08.2023
Parowóz wyjeżdża ze stacji Maltanka
Przed nami kolejne Dni Pary na Maltance. W najbliższy weekend, 26 i 27 sierpnia na trasę kolejki ponownie wyjedzie Borsig Bn2t z 1925 roku. Będzie on wyruszał o pełnych godzinach ze stacji początko...

Zakończenie prac remontowych w ciągu ulicy Głogowskiej

25.08.2023
Prace wykończeniowe przed skrzyżowaniem Głogowska/Hetmańska
W poniedziałek, 4 września tramwaje wrócą na pętlę Górczyn. W pierwszy weekend września zakończy się bowiem przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej. Przeprowadzono kompleksowy remont torów na pon...