Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Do Poznania przyjechał tramwaj 4N1. Wkrótce będzie można wybrać się nim na przejażdżkę!

20.04.2022

tramwaj 4n1Do Poznania zawitał tramwaj typu 4N1, ten sam, który przed laty woził pasażerów MPK Poznań. Jesienią 2017 roku nieużytkowany już wówczas wagon został kupiony przez MPK S.A. w Krakowie i odrestaurowany. Stał się atrakcją tamtejszej linii muzealnej. W sezonie 2022 będzie można wybrać się nim na przejażdżkę po Poznaniu!

– To efekt wyjątkowej współpracy krakowskiego przewoźnika i MPK w Poznaniu. Spółki zdecydowały wymienić się na okres wakacyjny swoimi pojazdami. Po Krakowie będzie kursował poznański 102N, czyli „kanciak”, natomiast do Poznania przyjechał 4N1. To jego wielki powrót, przed laty bowiem woził poznaniaków – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

Ten wagon typu 4N1 wyprodukowany został w 1958 roku w Chorzowie. Trafił do Poznania i przez wiele lat służył mieszkańcom stolicy Wielkopolski i przyjezdnym – woził pasażerów aż do 1992 roku. Po wycofaniu z ruchu liniowego przekwalifikowano go na pojazd gospodarczy, z czasem jednak był coraz rzadziej użytkowany. We wrześniu 2017 roku, praktycznie już bez wyposażenia, został kupiony i przewieziony do Krakowa, gdzie został poddany gruntownemu remontowi.

– W 2021 roku, jako pojazd historyczny, wrócił na torowiska, a dokładniej na krakowską linię muzealną. Po raz pierwszy został zaprezentowany w ubiegłym roku, podczas organizowanej w Krakowie parady tramwajów typu N. Był to ostatni fabrycznie wyprodukowany wagon z rodziny N, którego brakowało w historycznej kolekcji krakowskiego przewoźnika – mówi Marek Gancarczyk z MPK S.A. w Krakowie. I dodaje, że z uwagi na rok produkcji przyporządkowany mu został numer pochodzący z pierwszego okresu eksploatacji w Krakowie odpowiadający jednemu z pierwszych wagonów typu 4N – 43.

– W Poznaniu jako wagon liniowy miał numer inwentarzowy 225, a od 1978 roku – 703. Jako wagon techniczny miał numer 2025. To dwukierunkowy, jednoczłonowy wagon silnikowy, wyposażony w cztery odsuwane ręcznie drzwi – dodaje Waldemar Łosiak, kustosz Muzeum Komunikacji MPK Poznań.

Krakowski wagon został – dzięki wsparciu partnera, czyli firmy GÜLERMAK Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt Anonim Şirketi – wypożyczony z myślą o obsłudze wydarzeń okolicznościowych oraz linii turystycznej. Po raz pierwszy będzie można wybrać się nim na przejażdżkę już w najbliższą sobotę: 23 kwietnia br. z okazji otwarcia trasy tramwajowej na Naramowice uruchomiona zostanie linia turystyczna nr 20. W godzinach od 10.00 do 18.00 tramwaj 4N1 będzie kursował po trasie: BŁAŻEJA – al. Praw Kobiet – Naramowicka – WILCZAK (częstotliwość kursowania co 30 minut, na przejazd będzie obowiązywała taryfa turystyczna ZTM).

– Co roku staramy się jak najbardziej uatrakcyjnić tabor, którym realizowane są przewozy okolicznościowe oraz kursy na liniach turystycznych – dodaje Krzysztof Dostatni. – Gościły już u nas autobusy Jelcz M11 i Ikarus 280 w wersji podmiejskiej z Wrocławia. W minionym sezonie uruchamiany był tramwaj Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer, a na linii autobusowej kursował pierwszy sprzedany przez firmę Solaris Bus & Coach autobus z rodziny Urbino. Na ten rok również przygotowujemy atrakcje. Jedną z nich będzie właśnie tramwaj typu N, który dziś prezentujemy.


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...