Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Dni Pary na Maltance: W sobotę i niedzielę na tory wyjedzie Lowa

23.06.2022

parowoz lowaParowóz Lowa 26004 z Wyrzyskiej Kolei Powiatowej w Białośliwiu w najbliższy weekend ponownie pojawi się na trasie Maltanki. W soboty i niedziele kolejka kursuje co pół godziny, od 10.00 do 18.30. Parowóz będzie odjeżdżał o pełnych godzinach ze stacji Maltanka, a 30 minut później – ze stacji Zwierzyniec. Serdecznie zapraszamy!

Parowóz Lowa został wyprodukowany w 1951 roku, w Zakładach Karla Marxa w Babelsbergu. Służył w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych PKP, a później w Żwirowni w Mirosławiu Ujskim. Po zakończeniu eksploatacji został ustawiony na stacji w Białośliwiu jako pomnik techniki. W latach 2015-2019 został gruntownie wyremontowany i… po trwającym ponad 35 lat postoju, w 2019 roku został przywrócony do ruchu jako jedyny tego typu w Polsce.

Lowa nr 26004 już kilka razy obsługiwała pociągi na poznańskiej Maltance. Występowała także podczas ubiegłotygodniowych obchodów 50-lecia Kolejki Parkowej Maltanka. W najbliższą sobotę i niedzielę (25 i 26 czerwca 2022) znów pociągnie wagoniki z pasażerami. Przypominamy, że w weekendy i święta kolejka kursuje co pół godziny, od 10.00 do 18.30. Parowóz będzie odjeżdżał o pełnych godzinach ze stacji Maltanka, a 30 minut później – ze stacji Zwierzyniec. Zapraszamy!

Kolej Wyrzyska, gdzie na co dzień stacjonuje Lowa, to jedna z najstarszych kolei wąskotorowych na terenie dzisiejszej Wielkopolski. Pierwsze odcinki linii kolejowych otwarto w 1895 roku. Sieć dawnych Bydgosko-Wyrzyskich Kolei Wąskotorowych sięgała nawet 300 kilometrów. Można było odwiedzić między innymi Wysokę i Łobżenicę, a nawet dojechać do podbydgoskiego Koronowa. Ruch pociągów ustał całkowicie w 1994 roku, a następnie rozpoczął się trudny okres odbudowy kolejki, w którym główną rolę odegrało Towarzystwo Wyrzyskiej Kolei Powiatowej oraz Powiat Pilski – dzięki temu zaangażowaniu można dzisiaj korzystać z przejazdów turystycznych realizowanych w każdą niedzielę zabytkowym taborem.

Białośliwie słynie także z organizacji Międzynarodowych Zlotów Kolei Wąskotorowych – dziesiąta jego edycja przypada na 1, 2 i 3 lipca br. Nie zabraknie na niej również poznańskiego Borsiga Bn2t!


Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...