Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Długi weekend na Maltance. W dniach 12, 13 i 15 sierpnia kursować będą dwa parowozy: Borsig Bn2t oraz Lowa

09.08.2023

Długi weekend na Maltance zapowiada się wyjątkowo! Kursy odbywać się będą co 30 minut, dodatkowo w dniach 12, 13 i 15 sierpnia br. będą realizowane przez dwa parowozy: do Borsiga dołączy Lowa z Wyrzyskiej Kolei Powiatowej w Białośliwiu. Zapraszamy na podwójne Dni Pary!

Kolej Parkowa Maltanka funkcjonuje codziennie w godzinach od 10.00 do 19.00: w dni robocze kursy odbywają się co godzinę, a w soboty, niedziele i święta – co 30 minut. I właśnie taka częstotliwość kursów będzie obowiązywać przez cały nadchodzący długi weekend: we wszystkie dni od 12 do 15 sierpnia br. kursy na Maltance odbywać się będą co pół godziny. Co więcej – w sobotę, niedzielę i wtorek, czyli 12, 13 i 15 sierpnia br., przejazdy będą realizowane przez dwa parowozy: Borsig Bn2t oraz Lowa.

Borsig Bn2t to najstarsza lokomotywa w kolekcji poznańskiej Maltanki, a jednocześnie najstarszy czynny parowóz w Polsce. Został wyprodukowany w berlińskiej wytwórni Augusta Borsiga (odbiór nastąpił w 1925 roku). Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po II wojnie światowej w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został… pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany, a w 1999 roku skierowany do eksploatacji. Obecnie jest własnością MPK Poznań i ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance.

Parowóz Lowa został wyprodukowany w 1951 roku, w Zakładach Karla Marxa w Babelsbergu. Służył w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych PKP, a później w Żwirowni w Mirosławiu Ujskim. Po zakończeniu eksploatacji został ustawiony na stacji w Białośliwiu jako pomnik techniki. W latach 2015-2019 został gruntownie wyremontowany, a w 2019 roku przywrócony do ruchu jako jedyny tego typu w Polsce.

Zapraszamy jednak nie tylko na podwójne Dni Pary. Na Maltankę warto się wybrać również w poniedziałek, 14 sierpnia br. – wtedy służbę będą pełnić: lokomotywa spalinowa – ciemnozielona oraz „ryjek”, czyli wagon MBxc1-41 wyprodukowany w 1932 roku przez warszawską wytwórnię Lilpop, Rau & Loewenstein. Obecnie to najstarszy w Polsce, czynny wagon z napędem spalinowym.

Do zobaczenia na Maltance!

Szczegółowe informacje (rozkład jazdy, cennik) dostępne są w zakładce Turystyka-Maltanka.


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na przejażdżki liniami turystycznymi i Maltanką

01.09.2023
Zbliża się weekend, wiec zapraszamy na linie turystyczne! W sobotę i niedzielę (2 i 3 września br.) historyczne pojazdy – tramwaje i autobusy – ponownie zabiorą pasażerów na przejażdżki po mieście....

Dni Pary na Maltance: Parowóz Borsig Bn2t znów wyjedzie na tory. Kursować będą rów...

25.08.2023
Parowóz wyjeżdża ze stacji Maltanka
Przed nami kolejne Dni Pary na Maltance. W najbliższy weekend, 26 i 27 sierpnia na trasę kolejki ponownie wyjedzie Borsig Bn2t z 1925 roku. Będzie on wyruszał o pełnych godzinach ze stacji początko...

Zakończenie prac remontowych w ciągu ulicy Głogowskiej

25.08.2023
Prace wykończeniowe przed skrzyżowaniem Głogowska/Hetmańska
W poniedziałek, 4 września tramwaje wrócą na pętlę Górczyn. W pierwszy weekend września zakończy się bowiem przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej. Przeprowadzono kompleksowy remont torów na pon...