Linie tramwajowe
Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

50 lat Kolejki Parkowej Maltanka: 18 czerwca br. odbędzie się festyn, a wieczorem pokaz pojazdów wąskotorowych

01.06.2022

„Kiedy kolej na Malcie rusza, raduje się dziecka dusza” – taki napis znalazł się na transparencie w dniu otwarcia Maltanki, czyli 21 lipca 1972 roku, i nadal jest aktualny! W sobotę, 18 czerwca br., będziemy świętować 50. urodziny kolejki – z tej okazji zorganizowany zostanie festyn rekreacyjny dla rodzin, a wieczorem odbędzie się pokaz pojazdów wąskotorowych.

– Kolejka Parkowa Maltanka jest dziś niewątpliwie jedną z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. Przejażdżka nią wzbudza radość zarówno u młodszych, jak i starszych, a zgromadzony tabor przyciąga zainteresowanie miłośników wąskotorówek – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Ten jubileusz to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla MPK Poznań, które jest operatorem Kolejki, ale dla całej społeczności Miasta. Dlatego 50-lecie Maltanki będziemy świętować wspólnie.

– Na sobotę, 18 czerwca br. zaplanowany jest rekreacyjny festyn rodzinny z mnóstwem atrakcji, a w godzinach wieczornych – pokaz pojazdów wąskotorowych należących do MPK Poznań oraz naszych Przyjaciół – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. – Jestem przekonany, że to wydarzenie, także z uwagi na możliwość zobaczenia unikalnych w skali kraju pojazdów wąskotorowych oraz zapowiadany udział pojazdów innych przewoźników, przyciągnie wielu młodszych i starszych miłośników kolei wąskotorowych z całego regionu.

Festyn będzie odbywał się w godzinach od 12.00 do 17.00. Wśród atrakcji przewidziano m.in. przejażdżki drezyną, malowanie kartonowych ciuchci, mobilne planetarium, występy i konkursy (także o kolejce Maltanka) z nagrodami. Wielkopolskie Towarzystw Ochrony Zabytków Kolejnictwa, które tworzy izbę pamięci „Stacja Stęszew”, przygotuje plenerową wystawę zbiorów związanych z dawną techniką kolejową, umundurowaniem i archiwalnymi dokumentami. Na stacji Maltanka pojawią się natomiast fotografie pokazujące, jak przed laty wyglądała kolejka.

Na godz. 22.00 zaplanowano pokaz taboru wąskotorowego („światło, dźwięk i para”). Zobaczymy m.in. parowozy: Borsig Bn2t z Maltanki, Lowa 26004 z Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu, czekamy na potwierdzenie przyjazdu parowozu HF 2257 z 1918 roku, będącego własnością Parkeisenbahn Cottbus – zaprzyjaźnionej kolei parkowej z Cottbus w Niemczech. Nie zabraknie także pojazdów spalinowych: zaczynając od legendarnego „ryjka”, który w tym roku obchodzi 90. urodziny i wraca na Maltankę po wieloletnim postoju, poprzez lokomotywę WLs50 nr 100 pamiętającą Kolej Harcerską na Dębinie, kończąc na przemysłowej lokomotywie spalinowej typu GLs30 z Białośliwia.

Niezależnie od tych wydarzeń w godzinach od 10.00 do 19.00 będą realizowane przewozy pasażerskie z wykorzystaniem taboru MPK Poznań, a także Gości (zgodnie z taryfą biletową Kolejki Parkowej Maltanka). Pasażerowie będą mieli możliwość przejażdżki m.in. wagonami Żnińskiej Kolei Wąskotorowej oraz wagonami z TWKP z Białośliwia. Udostępniona zostanie także odnowiona „kowbojka”, czyli wagon Bxhi 00300014 254-1. Został on wyprodukowany prawdopodobnie w 1912 roku i początkowo służył jako wagon bagażowy. W toku eksploatacji został przebudowany na klasyczny wóz pasażerski z ustawionymi wzdłuż ścian bocznych ławkami i przedłużonymi pomostami wejściowymi. Wagon wystąpił podczas obchodów 30-lecia Maltanki, a następnie przez wiele lat pełnił służbę w Białośliwiu. Wraz z pozostałymi pojazdami z kolekcji Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych znalazł się na stanie MPK Poznań i obecnie jest najstarszym czynnym wagonem pasażerskim na Kolei Parkowej Maltanka.

W miarę możliwości kursy wspomnianymi składami będą odbywać się przez cały długi weekend czerwcowy, aby wszystkim zainteresowanym umożliwić przejazd – dokładny harmonogram zostanie udostępniony po ustaleniu szczegółów technicznych. Bieżące informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na Facebooku: 50-lecie Kolejki Parkowej Maltanka

Zapraszamy do udziału w obchodach jubileuszu!

Regulamin 50-lecia Kolejki Parkowej Maltanki

Czy wiecie, że…

  • Pierwszą kolejkę dziecięcą w Poznaniu otwarto 22 lipca 1956 r. Jej trasa miała 2,5 km długości – stacja początkowa znajdowała się w okolicy ul. Jordana, a tor prowadził wzdłuż Drogi Dębińskiej do Dębiny. Kolejka funkcjonowała do końca lat 60. XX wieku.
  • W związku z budową trasy Hetmańskiej podjęto decyzję o jej przeniesieniu: nowa trasa miała połączyć Śródkę z budowanym wówczas ogrodem zoologicznym. Zadaniem tym zajął się Społeczny Komitet Budowy Kolejki Dziecięcej w Parku Tysiąclecia w Poznaniu.
  • Nazwy stacji wybrano w plebiscycie ogłoszonym przez ówczesną popołudniówkę „Express Poznański”. Przystanki Ptyś i Balbinka uzyskały imiona postaci zapomnianej już dziś dobranocki.
  • Uroczyste oddanie kolejki do użytku nastąpiło 21 lipca 1972 r. Od tego czasu tylko w jednym sezonie w 1989 r., w związku z przebudową jeziora Maltańskiego oraz budową campingu przy ul. Krańcowej, ruch był wstrzymany. Remont w latach 2017-2018 obejmujący praktycznie budowę infrastruktury od nowa udało się przeprowadzić bez przerwy w ruchu pociągów!

Pozostałe aktualności


Maltanka rusza pełną parą! 30 kwietnia i 1 maja będzie kursował parowóz Borsig Bn2t

28.04.2023
Parowóz jedzie po torowisku, w tle zielone drzewa
Na ten moment czekali chyba wszyscy miłośnicy Kolejki Parkowej Maltanka! Już w najbliższą niedzielę – po raz pierwszy w sezonie 2023 -  na tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie kursował również...

Linie turystyczne: W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjadą history...

27.04.2023
Czerwony autobus - tak zwany ogórek
Ikarusy, DAF, „ogórek” - od soboty, 29 kwietnia, historyczne autobusy MPK Poznań znów będą kursować na liniach 100 i 102.  Natomiast start turystycznych linii tramwajowych – jak informuje ZTM w Poz...

Tramwaje wracają do centrum Poznania

26.04.2023
Od lewej stoją: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz Filip Olszak - radny miejski
13 maja uruchomione zostaną przebudowane trasy przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, tramwaj wróci także na kolejny odcinek ul. Święty Marcin. Wcześniej udostępniono trasę przez most Uniwersytecki i ul...